Renault Trucks’ın “Good Move” Belgeseline 3 Ödül Renault Trucks’ın “Good Move” Belgeseline 3 Ödül

‘Uyumlaştırılmış Döngüsellikle Sağlanan Sıfır Emisyonlu Elektrikli Araçlar’ (ZevRA) projesi Avrupa Birliği’nin HORIZON Europe Programı’ndan da destek aldı. Elektrikli hafif hizmet araçlarının döngüselliğini iyileştirerek temiz ve rekabetçi bir geleceğe katkıda bulunmak amacıyla hayata geçirilen ve partnerleri arasında Şişecam’ın da olduğu ZEvRA projesi (Zero Emission Electric Vehicles Enabled by Harmonised Circularity / Uyumlaştırılmış Döngüsellikle Sağlanan Sıfır Emisyonlu Elektrikli Araçlar), Avrupa Birliği’nin (AB) HORIZON Europe programından da 250 Bin Euro’luk destek aldı. 


AB’nin 2035 için belirlediği sıfır karbon emisyonu hedefine uyumlu olarak Avrupa'nın en büyük uygulamalı bilimler, araştırma ve geliştirme organizasyonu olan Fraunhofer Enstitüsü koordinatörlüğünde yürütülen proje, aralarında Skoda, Citroen, Peugeot, Toyota, Volkswagen gibi dünyaca ünlü otomotiv şirketlerinin bulunduğu 28 partnerin katkılarıyla gerçekleştirilecek. 


Bataryaya destek güneş enerjili camlar
Şişecam’ın 36 ay sürmesi planlanan bu projede, özel üreteceği güneş enerjisi camlarıyla araç bataryasına destek verecek ve yenilikçi üretim teknikleriyle doğal kaynak ve kimyasal madde kullanımını minimize edeceği kaydedildi. 

Editör: Akın Öcal