Avrupa Komisyonu, karayolu taşımacılığı emisyonlarını azaltmayı hedefleyen ve Yeşil Mutabakat girişimi olan, Yeşil Yük Taşımacılığı paketini açıkladı. Uzun süredir beklenen “Yeşil Yük Taşımacılığı” paketini mercek altına alan Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA), sıfır emisyonlu araçların daha fazla ağırlık, dingil yükü ve alan gerektirdiğini ortaya koyarak şu değerlendirmeyi yaptı: “Ağırlıklar ve Boyutlar (W&D) Direktifi'nin revizyonu, Avrupalı kamyon ve otobüs üreticilerinin talep ettiği bir düzenleme olarak, geleneksel motorlu araçlarla eşit koşullar yaratılmasına katkıda bulunabilir.”
Değerlendirmeye göre pek çok ince detayın düzeltilmesi gerekiyor ancak Avrupalı kamyon ve otobüs üreticileri Avrupa Komisyonu'nun önerdiği bazı revizyonlardan cesaret alıyor. Sıfır emisyonlu ağır hizmet araçlarına (HDV'ler) yönelik ekstra ağırlık ve uzunluk toleransı, doğru yönde atılmış önemli bir adım; ancak bunun, yalnızca maksimum dingil yüklerindeki artışların eşlik etmesi durumunda endüstrinin sıfır emisyon geçişini destekleyeceği kaydediliyor. 

40 tonluk maksimum ağırlık 44 tona çıkacak
Ağır ticari araç üreticileri, HDV'ler için izin verilen mevcut 40 ton sınırına ek olarak, sıfır emisyonlu araçların maksimum ağırlığına önerilen dört tonluk artışı memnuniyetle karşılıyor. Bu, yalnızca batarya gibi daha ağır sıfır emisyonlu teknolojileri (ve dolayısıyla daha ağır araçları) telafi etmekle kalmayacak, aynı zamanda fazladan bir yüke izin verecek. Ayrıca, bu teknolojiler zaman içinde hafifledikçe bir kamyon daha fazla yük taşıma kapasitesine sahip olacak. 

Avrupa Komisyonu, ayrıca mevcut Ağırlıklar ve Boyutlar (W&D) Direktifi'nde üye devlet düzeyinde daha uzun ve daha ağır araçlar için farklılaşan kuralları ve taşıma verimliliğini olumsuz etkileyen bazı eksikliklerin de bulunduğunu açıkladı. Üye devletler arasında uyumlaştırılmış kurallarla, kamyon ve otobüs üreticileri için yurtdışı taşımacılıktaki mevcut engellerin hafifletebileceği kaydedildi. 

Volvo Trucks’ın Verimli Aero Serisi Türkiye’de Tanıtıldı Volvo Trucks’ın Verimli Aero Serisi Türkiye’de Tanıtıldı

Eş-yasa koyucuların artık Ağırlıklar ve Boyutlar (W&D) Direktifi'nin iklim nötrlüğüne geçişin temel sağlayıcısı olarak tanınmasını sağlaması gerektiği savunuluyor. Otomotiv üreticileri ise artık Avrupa Parlamentosu ve Konseyi'ne Ağırlıklar ve Boyutlar- W&D teklifini ertelememeye ve sıfır emisyonlu kamyon ve otobüslerin piyasada benimsenmesini engelleyebilecek engelleri kaldırma konusunda hızlı ilerleme sağlamaya çağırıyorlar.
 

Editör: Akın Öcal