Türkiye’de Oyak Renault’nun Bursa fabrikasında faaliyet gösteren motor ve güç aktarım sistemleri tesisi üretim faaliyetleri Bursa’da ‘OYAK HORSE’ adıyla devam edecek. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu yedi ülkede faaliyet gösterecek Horse Holding, ileri hibrit ve düşük emisyonlu motor ve güç aktarım sistemleriyle ilgili bilgi ve varlıkları tek çatı altında toplayacak.

Oyak Horse Makine Ekipmanları Ticaret ve Sanayi A.Ş. (Oyak Horse) temmuz başında faaliyete geçti. Genel merkezi Madrid’de olan Horse Holding, yıllık 3,2 milyon üretim kapasiteli sekiz tesisi ve üç Ar-Ge merkeziyle Renault Group’un ileri hibrit ve düşük emisyonlu motor ve güç aktarım sistemleri konusundaki endüstriyel bilgi birikimini ve varlıklarını devralıyor. 

Şimdiye kadar Oyak Renault bünyesinde bulunan motor ve güç aktarım sistemleri tesisi ‘OYAK HORSE’ adıyla Oyak Renault’nun Bursa fabrikasında üretime devam edecek. 

Peugeot Boxer İlk Defa Otomatik Şanzımanla Tanıtıldı Peugeot Boxer İlk Defa Otomatik Şanzımanla Tanıtıldı

OYAK HORSE, yüksek basınçlı alüminyum enjeksiyon, motor, vites kutusu üretim ve Ar-Ge merkezi ile faaliyet gösterecek. Yeni ortaklığın, Türkiye’de düşük emisyonlu motor üretimi yatırımları için fırsat sağlayacağı da kaydedildi. 

İspanya, Arjantin, Portekiz, Brezilya, Şili, Romanya ve Türkiye’de faaliyet gösterecek şirkette Renault Group’tan 9 bin çalışan görev yapıyor. Türkiye’de OYAK ortaklığı ile Bursa’da bulunan Horse tesisinde ise 875 kişi çalışıyor.

Editör: Akın Öcal