Scania, çeliğiyle ünlü İsveç’te zorlu yeraltı maden ortamında tamamen elektrikli kamyonlarını test etme fırsatı da bulabilecek. 

Madencilik sektöründe türünün ilk örneği olan Scania elektrikli kamyonun yük dahil toplam ağırlığı 49 ton.  Scania ve LKAB’nin daha yüksek bir sürdürülebilirlik düzeyine ulaşmak için güçlerini birleştirdiği kaydedilirken iki firmanın da bu iş birliğini geleceğe ve sürdürülebilir ulaşıma doğru bir adım olarak gördüğü açıklandı. 

Dünyanın sürdürülebilir madencilik şirketlerinden birisi olma hedefindeki LKAB, güvenli, üretken ve karbon emisyonsuz bir demir-çelik endüstrisinde öncü olmak istediği ve bu hedef doğrultusunda planlamalarını madenlerdeki demir cevherinden başlayarak, taşımacılık faaliyetlerini de sürece dahil ettiği kaydediliyor. 

Renault Trucks’ın “Good Move” Belgeseline 3 Ödül Renault Trucks’ın “Good Move” Belgeseline 3 Ödül

LKAB tarafından kullanılan Scania P25, P kabin tipi olup 25 rakamı 201-250KW anlamına geliyor. Scania P25’te 2 tip batarya kapasite seçeneği bulunuyor. 5 hücreli Lityum iyon pil 165 kWh, 9 hücreli Lityum iyon pil ise 300 kWh kapasiteye sahip. Aracın motor gücü sürekli kullanımda 230 kW (310 HP) olup, güç istendiği durumlarda anlık olarak 295 kW (400 HP) güce çıkabiliyor. 

Editör: Akın Öcal