Scania Super 560S çekiciler, Beykoz Kundura Fabrikası'nda düzenlenen özel bir organizasyonla müşterilere teslim edilirken aracın verimliliğe vurgu yapıldı.  

Alp Özler Lojistik Mercedes’ten 153 Actros ve Atego Aldı Alp Özler Lojistik Mercedes’ten 153 Actros ve Atego Aldı

Törende konuşan Scania Satış Müdürü Bayazıt Canbulat, ilk defa 1951 yılında tanıtılan Super versiyonun ismimin araçta kullanılan Super Charger’dan geldiğini hatırlatarak, efsanenin güç artışı ve verimlilikle devam ettiğini kaydetti.

Geçen yıl Avrupa'da düzenlenen yakıt yarışmasında birinciliği elde eden ve en yakın rakibine fark atan modelin, önceki versiyona göre net ispatlanmış yüzde 8'lik bir yakıt tasarrufu sunduğunu söyleyen Canbulat, bu tasarrufun, yılda 130 bin kilometre yapan bir araç için 3 bin litre- 150 bin kilometre için 3 bin 500 litre yakıt tasarrufu anlamına geldiğini ekledi. 

Canbulat, bu başarının sadece motorla sınırlı kalmadığını, değişen diferansiyel ve şasi tasarımlarının da bu başarıya katkıda bulunduğunu vurguladı. Canbulat araçla ilgili şunları söyledi: Artık motor frenimiz var. Bu motor freni güçlendirilmiş retardere destek olarak özellikle ağır yük taşımacılığında müşterilerimizin operasyonlarına katkıda bulunacak. Geçtiğimizi esnek şasi mimarisiyle müşterilerimizin istediği araçları terzi usulü olarak artı maliyet olmadan sağlayabileceğiz.”

Bayazıt Canbulat, Scania'nın satış sonrası hizmetleriyle müşterilerine 24 saat destek sağladığını ve Türkiye'de satılan tüm Scania araçlarının bakım anlaşmalarının olduğunu ifade etti. Scania için özel paketlerin hazırlanacağını ve bu paketlerin Meiller ve Wielton araçlarla birlikte kredi olanakları içereceğini söyledi.

İthal markalar arasında Scania ilk sırada
2023 yılı ağır ticari araç pazarını da değerlendiren Canbulat, pazarın 37 bin araç civarında kapanmasını beklediklerini ve Scania olarak 2023’te 2600-2700 seviyesinde araç sattıklarını açıkladı. Bu satış adediyle Kasım ayı itibarıyla ithal markalar arasında ilk sırada yer aldıklarını da kaydeden Canbulat, toplam pazarda ise üçüncü sırada olduklarını belirtti.

2024’te zorluklar olabilir
Scania Ülke Müdürü Per Stümer ise, törende yaptığı konuşmada 2023’ün Scania için çok iyi bir yıl olduğunu söyleyerek, 2024 yılında bazı zorlukların olabileceğini öngördüklerini belirtti. Per Stümer, lojistik ekosisteminde sürdürülebilirliğe verdikleri önemi vurgulayarak, Türkiye’de distribütör, bayi ve müşterilerinden oluşan iş ortaklarıyla birlikte bu zorlukların üstesinden geleceklerine inandıklarını söyledi. 

Editör: Akın Öcal