Egemen Atış’a Continental Üst Yönetiminde Önemli Görev Egemen Atış’a Continental Üst Yönetiminde Önemli Görev

Scania'nın 10 yıllık mühendislik çalışmalarının ardından piyasaya hazır hale getirdiği yeni motor platformunun daha fazla tork, daha fazla güç ve yüzde 50'ye kadar daha uzun temel motor ömrü ile şimdiye kadarki en yakıt verimli motor olarak öne çıktığı kaydediliyor. 

Scania’nın motor teknolojileri konusundaki öncülüğünün tüm sektör tarafından kabul edildiğini belirten Scania Engines Marka Müdürü Suna Türk Tuzcuoğlu, “Bauma’da sergilenen yeni motor platformu bu çalışmaların bir örneğini teşkil ediyor. Yeni platform, müşterilerimizin alışık olduğu performans ve güvenilirliğin yanı sıra daha düşük karbon emisyonu da sağlıyor. Ayrıca biyodizel karışımları ve HVO ile uyumlu olması ile de dikkat çekiyor. Bu motorları Türkiye pazarında da müşterilerimiz için satışa sunacağız” şeklinde konuştu. 

Yeni platformda bakım aralıkları uzadı 
Yeni motor platformunda en son teknoloji kullanılarak oluşturulurken operasyonel devamlılığa önem verildiği kaydedilerek bakım aralıklarının 25 bin saate ulaştığı vurgulanıyor. Yeni tasarım özelliklerinden bazıları arasında daha hassas soğutma, daha sağlam bir motor bloğu ve silindir kapağı ve optimum vites gücüne sahip daha sağlam bir motor şanzımanı yer alıyor.

Gelişmiş gaz değişim sistemi, azaltılmış iç sürtünme ve artan turboşarj verimliliği, yakıt verimliliği üzerinde olumlu bir etki yaratıyor. 13 litrelik motor için bu, aynı güç çıkışında mevcut motorlara kıyasla yakıt tüketiminde yüzde 7’ye varan iyileşme anlamına geldiği de ifade ediliyor.

13 litrelik motor, 368 kW ile 450 kW arasında bir güç aralığına sahip ve mevcut motorlara göre yüzde 11'e kadar daha fazla güç ve yüzde 21 daha fazla tork sunuyor. 11 litrelik motor ise 202 kW ile 368 kW arasında bir güç aralığına sahip. 
 

Editör: Akın Öcal