Renault Trucks Avrupa'daki CO2 emisyonlarının yüzde 7'sinden sorumlu olan karayolu yük taşımacılığındaki önemli bir oyuncu, küresel ısınmanın sınırlandırılmasına nasıl katkıda bulunabileceğini masaya yatırıyor. 

Renault Trucks Başkanı Bruno Blin, bu konuda ilk bilgileri veriyor. Şirketin nasıl organize olduğunu, karbon ayak izini hızlı ve büyük ölçüde azaltmak için nasıl önemli değişiklikler yaptığını "Dekarbonizasyonu Hedefleyen İyi Hareket" adıyla ilki 8 Kasım 2023'te gösterime giren yedi bölümlük bir web dizisinde açıklıyor.

Bruno Blin, dekarbonizasyonu hedefleyen “Good Move" serisinin açılış cümlelerinde; "Küresel ısınma bir gerçek. Hepimiz, bireysel olarak kararlarımızdan ve eylemlerimizden sorumluyuz. Bu, dünya genelinde yol kat eden kamyonları üreten Renault Trucks'ın Başkanı olarak benim için ne anlama geliyor?” diyor. 

Karayolu yük taşımacılığı, Avrupa'daki toplam CO2 emisyonlarının yüzde 7'sini oluşturduğundan iklim değişikliğiyle mücadelede kilit bir sektör oluyor. Bruno Blin, “Sorunun bir parçasıyız. Bu da sorunu çözmede temel bir rolümüz olduğu anlamına geliyor. Artık küçük adımlarla yetinemeyeceğimiz için Renault Trucks olarak sektörümüzün dekarbonizasyon çabasını desteklemek ve kaynakları korumak doğrultusunda taahhütlerde bulunduk. Hâlihazırda uygulamaya koyduğumuz birçok somut eylem bulunuyor. Elbette hâlâ yapılması gereken çok şey var. Bu seride bunları paylaşmak ve belgelemek istedim” şeklinde açıklıyor. 

Hafif Ticari ve Otobüs Büyürken Kamyon Pazarı Daraldı Hafif Ticari ve Otobüs Büyürken Kamyon Pazarı Daraldı

Belgesel formatında yedi bölümlük bir web dizisi olan dekarbonizasyonu hedefleyen “Good Move” serisinde Bruno Blin, bir şirket çalışanı eşliğinde farklı uzmanlarla da buluşuyor. Bir batarya geri dönüşüm uzmanı, bir fabrika müdürü, bir şehir içi lojistik uzmanı, buzulbilimci ve Hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli'nin (IPCC) bir üyesi belgesele konuk oluyor.

Tüm uzmanlar, uygulamalarda, modellerde ve en önemlisi zihniyette değişimi kolektif olarak benimseme arzusunu paylaşıyor. Çünkü iklim sorununa çözüm iş birliği ve inovasyonda yatıyor.

Serideki yedi bölümün her biri, geçiş sürecinin belirli bir yönünü araştırıyor ve Renault Trucks'ın sürdürülebilir taşımacılığa geçişe öncülük etme konusundaki kararlılığını vurguluyor. Seri, https://www.youtube.com/@RenaultTrucksTurkiye adresinden Türkçe altyazı ile izlenebilir.

Editör: Akın Öcal