Tam elektrikli ağır hizmet serisinin geliştirilmesi ile Renault Trucks, karayolu yük taşımacılığını karbondan uzaklaştırma taahhüdünde büyük bir adım daha atıyor. Renault Trucks, 650 kg'lık bir kargo motosikletinden yeni sunulan 44 tonluk elektrikli çekiciye ve inşaat kamyonuna kadar tüm uygulamalar için elektrikli taşıma alternatiflerini sunan tek marka oluyor. 

Bölgesel dağıtım ve inşaat uygulamalarına yönelik sunulan bu yeni modeller, elektrikli araçlara özel bir tasarıma sahip olacak. 

Renault Trucks E-Tech T ve C serisi araçlar, markanın elektrikli kamyonları için imaj imzası olan mavi jant kapakları, aracın yanlarında dikey şeritler ve ön ızgarada Renault Trucks E-Tech armasını taşıyor. Ayrıca mavi pleksiglastan yeni bir Amblem plakası bulunuyor. 

Güvenliği artırmak için ise araçların ön kısmı, 115 mm öne alındı ve yanlara sensörler yerleştirilmiş. Ayrıca şasi, bataryalara ayrılan alanı üst düzeye çıkaran çekilebilir bir basamakla donatılmış. 

Renault Trucks tasarım ekibi, elektronik müzik dünyasından ilham alarak tamamen yenilenen ön panelde ekolayzırı andıran bir desen kullanırken, elektromekanik etkiyi güçlendirmek için araçların önü tamamen boyanmış. 

Renault Trucks E-Tech T ve C modelleri, markanın yeni logosunu güncellenen özelliklerle sunuyor. Ön panele parlak siyah zemin üzerine fırçalanmış görünümünde yerleştirilen alüminyum elmas, araçlara modern ve sofistike bir görünüm kazandırıyor.

Ford Trucks Çok Silindirli Hidrojen Motorunu Ateşledi Ford Trucks Çok Silindirli Hidrojen Motorunu Ateşledi

Yeni görsel kimlik

Renault Trucks'ın modern tek renkli logosuyla şekillenen görsel kimliğindeki değişiklik, üreticinin kazandığı ivmeyi ve taşımacılıkta karbondan uzaklaşma taahhüdünü ortaya koyuyor.

Renault Trucks E-Tech T ve C, Renault Trucks'ın Avrupa'daki iştirakleri için şimdiden ön siparişe açıldığı kaydedilirken ağır hizmet serisinden elektrikli araç alımı yapmak isteyen taşımacılık profesyonelleri, ilk üretimlerden ön talep oluşturabiliyorlar. Renault Trucks E-Tech T ve C araçların üretimi, 2023'ün sonunda Fransa, Bourg-en-Bresse’de başlayacak.


 

Editör: Akın Öcal