Avrupa’da sınıfının ilk elektrikli hafif ticari araç modelini Kangoo ile sunan ve bu alanda kendine özel bir yer edinen Renault, 2 yıl önce Kangoo’nun yeni neslini tanıtmasının ardından E-Tech v ile daha fazla menzil ve konfor ve güvenlik özellikleriyle aracın elektrikli versiyonunu da geliştirmişti.  
Türkiye’de satışa sunulan yeni Kangoo E-Tech, 90 kW (120 hp) elektrikli motor ve 45 kWh batarya ile 285 km menzil (WLTP) sağlıyor. 
İçten yanmalı yeni Renault Kangoo Van ise verimli 115 beygirlik 1.5 Blue dCi motoru ve gelişmiş sürüş özellikleriyle dikkat çekiyor. 

Yeni Renault Kangoo Van, L2 Equilibre versiyonuyla lansmana özel 915.000 TL’den başlayan fiyatı ve 200.000 TL, 12 Ay, yüzde 2,99 faizli kredi kampanyasıyla; Yeni Renault Kangoo E-Tech %100 Elektrikli Iconic ise lansmana özel 1.675.000 TL’den başlayan fiyatıyla 18 Nisan’dan itibaren Türkiye’de satışa sunuluyor. 

Kangoo modelinin Combi versiyonu Kangoo Multix ise sahip olduğu binek araç özellikleri, konforu, otomatik ve manuel vites seçenekleri ile 2. çeyreğin sonunda kullanıcıları ile buluşacak.

Bugüne kadar 50 ülkede 4,4 milyon adet satılan Renault Kangoo, 25 yıl önce sunduğu sürgülü yan kapı teknolojisiyle hafif ticari araç endüstrisinde bir ilke imza atmıştı. 

Araçların tanıtımıyla ilgili bir açıklamada bulunan MAİS A.Ş. Genel Müdürü Dr. Berk Çağdaş şunları söyledi: “2024 yılı MAİS için binek otomobil segmentinde elde ettiğimiz başarıları hafif ticari araç segmentinde de elde etmeyi hedeflediğimiz bir yıl. Hafif ticari araç sınıfında yeni bir sayfa açıyoruz. Artık hafif ticari araçları binek modellerden ayrı olarak ele alıyor ve ayrı bir stratejiyle yönetiyoruz. Bu stratejimize paralel olarak, OYAK vizyonu ve desteği ile Türkiye’de başlattığımız elektrifikasyon devrimiyle Yeni Renault Kangoo E-Tech %100 Elektrikli ve Yeni Renault Kangoo Van 18 Nisan tarihinde bizlerle buluşuyor. Yeni Renault Kangoo E-Tech %100 Elektrikli, Kangoo modelimizin uzun yıllara dayanan tecrübesini elektrifikasyon teknolojisi ile buluşturduğumuz ve modernize ettiğimiz yepyeni bir otomobil. Geniş aileler ve iş profesyonelleri için özellikle şehir içinde ekonomik ve konforlu bir yolculuğu mümkün hale getiren özelliklerle donatıldı. Yeni Kangoo Van ise geliştirilmiş özellikleriyle hafif ticari araç segmentini bambaşka bir boyuta taşıyor.” 

Yeni Renault Kangoo E-Tech %100 Elektrikli
Yeni Renault Kangoo E-Tech %100 Elektrikli, sürücü koltuğu, ergonomik yapısıyla sürüş konforunu destekliyor. Arka bölümde bulunan üç kişilik ikinci koltuk sırası, konforlu ve rahat bir yolculuk olanağı tanıyor. Kendi sınıfının en iyi değeri olan 850 litrelik bagaj hacmi, kızaklı ikinci koltuk sırasının çıkarılmasıyla 2.500 litreye kadar artırılabiliyor. Ayrıca Easy Life çekme tipi torpidosu da dahil edildiğinde iç mekânda 49 litreden fazla saklama alanı sunuyor. Iconic versiyonunda iç mekânı koyu fırçalanmış ahşap kaplama yeni ön konsol bulunuyor.
 
Alet kullanmadan ayarlanan yenilikçi tavan barları taşıma işlerinde fazladan pratiklik sağlıyor. Önden bakıldığında yatay motor kaputu, çarpıcı dikey ön cephesi ve logonun arkasında şarj çıkışını barındıran ızgarası dikkat çekiyor. Yeni Renault Kangoo E-Tech %100 Elektrikli’nin 8 adet bağımsız ve kolayca onarılabilen modülden oluşan son teknoloji lityum iyon bataryası, 45 kWh kullanılabilir kapasiteye sahip. WLTP standartlarında 285 km'ye kadar ulaşan menziliyle kullanım maliyetlerini oldukça düşürüyor. Kangoo E-Tech %100 Elektrikli 3 yıl veya 100.000 km araç garantisine ek olarak 8 yıl veya 160.000 km batarya garantisine de sahip.
Yeni Renault Kangoo E-Tech %100 Elektrikli, 245 Nm anında kullanılabilir tork ve 90 kW güç üreten elektromotora sahip. Verimlilik amacıyla aracın maksimum hızını 110 km/s ve gücünü 56 kW ile sınırlayan Eco modu, sürüş menzilini optimize ediyor. Sürücüler üç rejeneratif fren modundan birini seçebiliyor.

Yeni Mercedes-Benz Sprinter İnceleme ve Test Sürüşü Yeni Mercedes-Benz Sprinter İnceleme ve Test Sürüşü

Kangoo e-Tech tüm enerji yönetimi sistemlerine ek olarak Seviye 2 otonom sürüş dahil 14 sürüş destek sistemi ile donatıldı. Bunun yanında çekiş ve fren modlarının farklı kombinasyonları, aracı kullanma şekline ve sürüş koşullarına göre rahatlığı ve menzili optimize etmek için sürücüye 6 seçenek sunuyor. 
Seçilen sürüş moduna, elektrik gücü yönetimine ve sürüş destek sistemlerine ait bilgiler, opsiyonel olarak eklenebilen kişiselleştirilebilir 10 inçlik dijital gösterge ekranından takip edilebiliyor. 

Yeni Renault Kangoo E-Tech %100 Elektrikli, tüm yıl boyunca mümkün olan en iyi menzili sağlamak üzere ısı pompasıyla çalışan çift bölgeli bir iklimlendirme sistemine sahip. 

Yeni Renault Kangoo E-Tech %100 Elektrikli’nin Iconic versiyonunda ısıtmalı koltuklar standart olarak yer alırken, soğuk iklim paketiyle ısıtmalı ön cam ve direksiyon da opsiyon olarak eklenebiliyor. 

Kapsamlı şarj çözümleri ise tüm kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlandı. Yeni Renault Kangoo E-Tech %100 Elektrikli’nin bataryası 22 kW AC hızlı şarj ile 2 saat 30 dakikada yüzde 5'ten yüzde 80'e şarj edilebiliyor. 22 kW şarj cihazıyla birlikte batarya, menzili etkilememek ve şarj sürelerini kısaltmak üzere sıcaklığı doğru seviyede tutan sıvı soğutma ve rezistanslı ısıtma sistemine sahip. 80 kW DC şarj cihazı ise yaklaşık 30 dakikada 170 km menzil sağlıyor. 11 kW halka açık şarj noktasında 2 saat 40 dakikada yüzde 15'ten yüzde 80'e şarj oluyor. 7,4 kW duvar kutusunda 6 saatten daha kısa bir sürede yüzde 15'ten yüzde 100'e şarj oluyor.

Yeni Renault Kangoo Van
2022 Uluslararası Yılın Ticari Aracı Ödülü’nü alan Yeni Renault Kangoo Van,115 beygirlik 1.5 Blue dCi motorla birlikte; otomatik ve manuel vites seçenekleri ile Türkiye’de satılacak. 
Yükleme kolaylığı: Renault’nun “Ferah Yükleme Paketi” ile merkezi sütunun kaldırılması sayesinde Yeni Kangoo Van, 1.446 mm ile pazardaki en geniş sağ taraf erişimini sağlıyor.  4,9 metreküpe varan yükleme kapasitesiyle sınıfının en iyi değerini sunan Renault Kangoo Van modern iç mekânı, 60 litrelik kullanışlı ve kolayca erişilebilen saklama alanlarıyla birlikte iki veya üç ön koltuk seçeneğiyle sunuluyor.
Aktif acil fren destek sistemi, kör nokta uyarı sistemi ve geri görüş kameralı dikiz aynasını da içeren birçok sürüş destek sistemine sahip, yeni Renault Kangoo Van, 3.9 metreküpe kadar taşıma hacmi sunan “L1 Equilibre” versiyonu ve 4.9 metreküpe kadar taşıma hacmi sunan “L2 Equilibre” versiyonu ile satışa sunuluyor.
 

Editör: Akın Öcal