Renault, 2022 yılında satılan 228.000 araçla (2021'e göre + yüzde 12 artış) elektrikli araç markaları arasında binek otomobil pazarında üçüncü oldu. Marka, Avrupa elektrikli araç satışlarında ise üçüncü sırada yer aldı. 
2025 yılına kadar Avrupa’nın en çevreci ürün karmasına sahip olmayı hedefleyen Renault, Bu hedef doğrultusunda Renault, elektrikli araç karmasını 2021 yılına kıyasla +9 puan arttırıyor. 33 bin adetle perakende pazarının en popüler elektrikli otomobili olan Megane E-Tech’in, 2023 yılında Türkiye’de de satışa sunulması bekleniyor. 


Hafif ticari araç pazarı
Renault, 2022’de Avrupa hafif ticari araç pazarında yüzde 14,4'lük pazar payıyla ikinci sıraya yükseldi. Renault, 2022 yılında, elektrikli araçlara geçiş hedeflerini hızlandırmak için hafif ticari araç ürün gamını yeni elektrikli Kangoo E-TECH ve yeni Master EV ile tamamladı. Renault, minivan segmentinde birinci ve orta/büyük van segmentinde ikinci sırada yer alıyor.
Türkiye Renault’un 4. büyük pazarı oldu
Renault, Türkiye’de 2021 yılına kıyasla satışlarını yüzde 22,6 oranında arttırarak binek ve hafif ticaride toplam 99.639 araç satışı ve yüzde 12,7 pazar payıyla Renault'un 4’üncü büyük pazarı oldu. Bursa fabrikasındaki yerli üretim gücüyle Renault binek araç pazarında 3. sırada yer aldı. Buna ek olarak Renault Türkiye’de özellikle küçük van segmentinde Express Combi ve Van modelleriyle hafif ticari araç satışlarını 2022 yılında 2 katına çıkardı. 
Renault’un 2022 genel satışlarında yaşanan yüzde 9,4’lük düşüşün başta Rusya-Ukrayna savaşı sonucu markanın Rusya’daki üretim tesislerini devretmesi ve küresel tedarik sorunlarından kaynaklandığı tahmin ediliyor. 

İlk Çeyrekte Stellantis'ten Güçlü Ticari Araç Karnesi İlk Çeyrekte Stellantis'ten Güçlü Ticari Araç Karnesi

Editör: Akın Öcal