Satış rakamlarını açıklayan Renault Grubu’nun dünya genelindeki satışları yüzde 4,5 düşüşle 2.696.401 olarak gerçekleşti. Renault Grubu, 2020 yılının üçüncü çeyreğinde devreye aldığı ve en kârlı kanallardaki satışlarının payını artırmaya yönelik satış politikasını sürdürdüğü ifade edildi.

Türkiye’nin Renault Grubu için 6. Büyük Pazar olarak göze çarptığı açıklamada 5 ana Avrupa ülkesinde (Fransa, Almanya, İspanya, İtalya ve Birleşik Krallık), perakende müşterilere yapılan satışların payının güncel haliyle yüzde 58'i temsil ettiği açıklandı.

Elektrikli ve hibrit araç satışları katlandı

Renault markası, Avrupa elektrikli pazarındaki konumunu güçlendirmeye devam ediyor. E-TECH serisi (elektrikli araçlar ve hibrit motorlar), 2021 yılında Avrupa'daki Renault binek otomobil satışlarının yüzde 30’unu oluşturdu. (2020 yılında bu oran yüzde 17'ydi).

Yenilenen Dacia ürün gamı başarıya ulaştığının belirtildiği açıklamada özellikle, Avrupa’daki perakende müşteriler arasında en çok satan araç olmaya devam eden Yeni Sandero yüksek ilgi gördüğü kaydedildi. Perakende pazarından yüzde 6,2 pay alan marka, üçüncü sıraya yükseldi.

Renault çatısı altındaki LADA markası, yüzde 21’e yakın pazar payı ile Rusya pazarındaki liderliğini sürdürüyor. Yine Renault çatısı altında yer alan ve spor otomobiller üreten Alpine markası, 2021 yılında gerçekleştirdiği 2.659 adet satışla yüzde 74'ün üzerinde olmak üzere güçlü bir büyüme kaydetti.

Grubun Avrupa'daki siparişleri, 2020 yılına kıyasla iki katına çıktı ve Renault E-TECH ürün gamının, hafif ticari araçlar, Dacia Sandero ve Dacia Spring yüzde 100 elektrikli gibi modellerin ilgi görmesinin de etkisiyle stoklar ise 2020 yılına kıyasla yaklaşık yüzde 30'luk bir düşüş kaydetti.


 

Hidrojenli Taşımacılık Liderine Yakıt Hücreli Peuoget  Expert Filosu Hidrojenli Taşımacılık Liderine Yakıt Hücreli Peuoget  Expert Filosu

Editör: Akın Öcal