Münih’te düzenlenen IAA Mobilite Fuarı, elektrikli araçlara dönüşümün bugüne kadar en güçlü şekilde yansıdığı fuar olurken, Renault’un hafif ticari araçlardaki başarılı modeli Kangoo’nun uzun versiyonunun tanıtımına da sahne oldu. 
25 yıllık geçmişi ve bugüne kadar satılan 4,4 milyon Kangoo, Renault için en önemli modellerden bir tanesi. Kangoo elektrikli versiyonunun yollara çıktığı 2011 yılından beri segment lideri olarak güçlü bir pozisyonda. Son jenerasyonuyla 2022 Uluslararası Yılın Ticari Aracı Ödülü’nün de sahibi olan Kangoo ailesi modelin uzun versiyonu olan Grand Kangoo ile genişliyor. 

Renault ve Geely Ortaklığına Aramco da Katılıyor Renault ve Geely Ortaklığına Aramco da Katılıyor

Son jenerasyon Kangoo’nun yeri Türkiye’de hala Renault Express ile doldurulmaya çalışılıyor olsa da araç, Avrupa’da sınıfının en çok satan modeli olarak öne çıkıyor. 


İlk sırasında 2, ikinci sırasında 3 ve en arka sırada 2 koltukla 7 kişiyi taşıyabilen araç, rakipleri arasında üçüncü sırada sınıfının en iyisi olan 164 mm diz yarıçapı sunuyor. 

Grand Kangoo’daki 500 litrelik bagaj, arka koltuklar çıkarıldığında ve ön yolcu koltuğu katlandığında 3.750 litreye kadar genişletilebiliyor. Yine ön yolcu koltuğunun katlanması durumunda 3,11 metelik yükler dahi Grand Kangoo ile taşınabilir. 
Renault’nun Maubeuge fabrikasında üretilen Grand Kangoo’da Renault hafif ticari araçlarında gördüğümüz pratik Easy Life sürgülü çekmece ve 2. sıradaki zemin altı saklama gözleri dahil olmak üzere 58 litreden fazla saklama hacmi bulunuyor. Kayar, katlanır, geri çekilebilir ve çıkarılabilir 5 bağımsız arka koltuk 1024 koltuk konfigürasyonuna kadar seçenekleri genişletebiliyor. 

Grand Kangoo sadece boyutları hacmiyle değil seviye 2 otonom sürüş dahil 14 sürüş yardımcısıyla da dikkat çekiyor. Grand Kangoo iç tasarımda ise dijital gösterge ile dokunmatik multimedya ekranı, koyu renkli ahşap kaplama detaylarıyla ve ergonomi unsurlarıyla dikkat çekiyor.  Gösterge paneli, elektrikli versiyon için özel E-Tech verilerini içerecek şekilde modernize edilmiş. 

Standart Kangoo ile karşılaştırıldığında 18 cm daha geniş olan 83 cm'lik 2 geniş sürgülü kapı, alçak kapı eşiği ve 2. sıradaki katlanır koltuklar, araca binmeyi ve araçtan inmeyi kolaylaştırıyor. 

Grand Kangoo elektriklide 265 km menzil sunuyor
Tamamen elektrikli Renault Grand Kangoo E-Tech 8 bağımsız modüle sahip olan ve bu sayede kolayca onarılabilecek 45 kWh lityum-iyon bataryaya sahip. Grand Kangoo E-Tech, normal Kangoo E-Tech’e göre bir miktar daha düşük olan 265 km'ye kadar WLTP menzil sunuyor. Diğer elektrikli araçlarda olduğu gibi sadece şehir içinde kullanılması durumunda bu menzil daha da artacaktır.

Araç, 80kW çıkış sağlayan bir DC şarj noktasında 10 dakikada 80 km menzil kazanabiliyor. Elektrikli araç konusunda yetkinliğine güvenen Renault, batarya için 8 yıl veya 160.000 km garanti sunarken, bu süre içinde, batarya kapasitelerinin Sağlık Durumlarının (SoH) yüzde 70'inin altına düşmesi durumunda ücretsiz olarak değişim sağlıyor.
 
Yeni elektrikli Grand Kangoo E-Tech, anında kullanılabilir 245 Nm torka sahip 90 kW'lık bir motorla donatılmış. Menzili uzatmak için aracın gücünü 56 kW ve hızını 110 km/s ile sınırlayan Eco modu kullanılabilir. Ayrıca araçta bulunan üç rejeneratif frenleme modu da sürüş koşullarına göre seçilebilir. 

İçten yanmalı benzin ve dizel seçenekleri
İçten yanmalı olarak 130 hp benzinli motorda 6 ileri manüel veya 7 ileri EDC otomatik şanzımanla veya, 95 beygir gücündeki dizel motorda 6 ileri manüel şanzımanla satın alınabilecek. Yeni Grand Kangoo’nun Türkiye’de ne zaman yollara çıkacağı belli olmasa da Avrupa’da 2023 yılının son aylarında siparişlerin alınacağı ve 2024 yılının ilk aylarında teslimatların başlanacağı kaydedildi. 

Editör: Akın Öcal