Yeni Grand Kangoo’yu  7 kişilik binek versiyonuyla IAA Mobilite Fuarı’nda tanıtan Renault’un ticari araçlar birimini yöneten Löw, aralarında autoticari.com yayın yönetmeni Akın Öcal’ın da bulunduğu  bir grup IVOTY (Uluslararası Yılın Ticari Aracı Ödülü) jüri üyesiyle  bir yuvarlak masa toplantısında buluşarak ticari araç pazarı ve Renault performansıyla ilgili önemli bilgiler verdi.  

Yeni Renault Master İnceleme ve Test Sürüşü Yeni Renault Master İnceleme ve Test Sürüşü

Yeni Renault Master Kasım ayında tanıtılacak
Renault Hafif Ticari Araçlardan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Heinz-Jürgen Löw yeni nesliyle üçüncü yılına ulaşan Renault Kangoo’nun satışlarının markaya güç verdiğini kaydederek, elektrikli Trafic E-Tech modelinin lansmanının da Eylül ayında başlayacağını söyledi. Renault’un hafif ticari araç gamının tamamında önemli yenilikler gerçekleştirildiğini kaydeden Löw, Lyon’da düzenlenecek Solutrans Fuarı’nda ise Yeni Master’ın kamuoyuna tanıtılacağını ifade etti.


 
Renault gelecek için yeni bir hafif ticari araç hazırlıyor
Renault olarak yine hafif ticari araçlarda oldukça farklı olarak nitelendirilebilecek yeni bir model üzerinde çalıştıklarını da söyleyen Löw, tamamen elektrikli olan bu aracın çok akıllı ve bağlantılı özellikleriyle öne çıkacağını vurguladı. Yeni aracın ne zaman yollara çıkacağıyla ilgili soruya şimdilik yanıt vermeyen Löw, bu aracın hafif ticari araç pazarının en yenilikçi modellerinden bir olacağını vurguladı.

Löw: “Avrupa’da Pazar lideriyiz”
Pick-up harici Avrupa’da van segmentinde lider olduklarını hatırlatan Löw, müşterilerinin Renault üretim ve iş ağına güvendiğini ve bu durumdan memnun olduklarını söyleyerek “Başka türlü 1 numara olamazdık” dedi.
Renault’un elektrikli hafif ticari araç pazarındaki performansını da değerlendiren Löw, şu bilgileri verdi: “Şu ana kadar Kangoo’nun uzun versiyonu olmamasına rağmen elektrikli küçük van segmentinde pazar lideriyiz. Büyük van segmentinde Master ile podyuma yakınız. Orta segmentte ise yeni tanıtacağımız elektrikli Trafic ile yarışa katılacağız.”

Hedef 2024 sonunda elektrikli ticari araçlarda liderlik
Gelecek yılın sonunda Avrupa’da tüm elektrikli ticari araç pazarında lider olacaklarını söyleyen Löw, bu süreçte Trafic modelinin tamamen yenilenecek olan elektrikli yeni Master’ın bu hedefe büyük katkısı olacağının da altını çizdi. 

Löw: “Euro 7’nin uygulanmayacağını umuyorum”
İçten yanmalı motorlara sahip ticari araçların üretiminde hangi tarihe kadar devam edileceği sorusu üzerine Euro 7 normlarının belirleyici olacağını ifade eden Löw, konuyla ilgili şunları söyledi: “Hala Euro 7’nin uygulanmayacağını umuyorum. Çünkü çok küçük bir gelişim için maliyet ve geliştirmede böyle bir artışı biraz garip buluyorum. O yüzden Euro 7’ye yatırım yapıp yapmayacağımızı görmemiz lazım. Ayrıca Latin Amerika’da güçlü bir pazarımız bulunuyor. Orada da bazı regülasyonlar bulunuyor ancak belki Avrupa’da içten yanmalı motorlar bitmiş olacak ama dünyanın her tarafında aynı durum geçerli olmayabilir. Geç alınmış bir karar olarak Euro 7 normlarının 2025’te uygulanması olanaksız olduğu için henüz resmi olarak bildirilmese de Euro 7’nin 2027’de uygulanmaya başlanması konuşuluyor. Bence bu neredeyse bir skandal.”

Hafif ticaride Çinli akını yaşanmıyor
IAA Mobility 2023 Fuarı’nda geniş bir katılımla yer alan Çinli otomotiv üreticileriyle ilgili soruya “Diğer rakiplerimiz gibi biz de onları pazara giren ciddi yeni rakipler olarak görüyoruz” diyen Löw, sözlerine şöyle devam etti: “Biz her zaman rekabet ortamında yaşadık. Her geçen gün daha fazla Çinli otomotiv markası geliyor. Hafif ticari araç pazarında henüz bu durum gerçekleşmiyor. Şu anda sadece SAIC’in Maxus markası hafif ticaride İskandinav ülkelerinde başladı. Çin’in yurtiçi pazarına bakıldığı zaman toplam sahip olma maliyetine odaklanmış bir market olmadığı görülüyor.” 

Şu an için Avrupalı müşterinin beklentisine hitap eden Çinli hafif ticari araç markası görmediklerini sözlerine ekleyen Löw, binek araçlarda karşılaşılan durumun hafif ticari araçlarda henüz yaşanmadığına dikkat çekti. Özellikle ticari araçların bir yatırım aracı olmasına vurgu yapan Löw, “Burada networkün de çok önemli olduğunu düşünüyorum. Eğer bir sorun durumunda aracın çalışmama süresinin uzaması çok büyük problem olacaktır. Eğer binek aracınızda bir sorun yaşarsanız bir taksiye binerek veya farklı alternatiflerle bu sorunu hızlıca çözersiniz. Ancak ticari araçta aynı durumda para kaybedersiniz. Ayrıca müşterilerin de araç alırken bayi, servis ve yedek parça gibi unsurlara baktığına inanıyorum. Bu anlamda Renault Pro + ile hafif ticari araç müşterilerimizin profesyonel ihtiyaçlarına çok geniş bir ağla yanıt veriyoruz” dedi. 

HYVIA ile hidrojenli Master satışları başladı 
Hidrojen yakıtlı araçların yer aldığı HYVIA ürünlerini de Renault Pro + bayi ve servis hizmetlerinden yararlanması için çalışmalara devam ettiklerini ifade eden Löw, şu anda ilk hidrojenli ticari araç satışlarını gerçekleştirdikleri Hollanda’da 4 bayileri bulunduğunu ekledi. 

Hidrojenli ticari araç pazarının gelişmesi için başta altyapı olmak üzere şartların oluşması gerektiğinin altını çizen Löw, hidrojen konusunun her geçen gün daha fazla gündeme geldiğini kaydederek, “Bu konuda daha fazla kişinin hidrojene yatırım yapma isteğinin olduğunu, güneşten ve rüzgardan yeşil hidrojen üretmek istediğini görüyoruz. Bu alanda üç yıl önce neredeyse hidrojenle ilgili hiçbir şey yokken bugün daha fazla yatırımcının ve tedarikçinin bu alana girmesiyle hidrojenin daha rekabetçi olmasına yardımcı olacaktır” dedi.


 
Heinz-Jürgen Löw kimdir?
Uluslararası çalışma hayatına 1999 Renault’ta başlayan daha sonra Volvo Group içinde Renault Truck markasında başkanlığa kadar yükselen daha sonra Volkswagen Grubu içinde önce MAN ve Volkswagen Ticari Araçlar’da satış ve pazarlamadan sorumlu yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulunan Heinz-Jürgen Löw, 2022 yılının başından beri Renault Hafif Ticari Araçlardan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor.

Editör: Akın Öcal