Eurotürk Lojistik 20 Tırsan Tenteli Treyler Aldı Eurotürk Lojistik 20 Tırsan Tenteli Treyler Aldı

Nasıl Bir Ekonomi Gazetesi’nden Aysel Yücel’in aktardığı bilgiye göre Danimarkalı denizcilik ve lojistik şirketi DFDS’in Ekol Lojistik’in uluslararası karayolu taşımacılığı bölümünü devralmasına Rekabet Kurulu onay verdi. Lojistik sektöründeki dev satın almayla, grubun en büyük iş kolu olan ve Ekol Uluslararası Karayolu Taşımacılığı bölümünün, DFDS bünyesine katılması kesinleşmiş oldu. Satın alma bedeliyle ilgili henüz bilgi yok ancak devir işlemlerinin Eylül ayında tamamlanması bekleniyor. 

UND Ro-Ro’dan DFDS’e uzanan süreç
Yugoslavya iç savaşı sırasında Avrupa’ya uzanan karayollarının kapanmasıyla 47 uluslararası nakliyecinin dönemin UND Başkanı Saffet Ulusoy’un öncülüğünde bir araya gelmesiyle 1994 yılında kurulan UND RO-RO kısa zamanda dünyanın en büyük operatörlerinden biri haline gelmişti.

2000’li yılların başında Uluslararası Nakliyeciler Derneği’nde (UND) yaşanan başkanlık değişimi ve sonrasında kurulan Ro-Ro ve Kombine Taşımacıları Derneği  (RODER) arasındaki anlaşmazlıktan dolayı şirketin ismi U.N. Ro-Ro olarak değişti.
U.N. Ro-Ro 2007 yılında fon şirketi KKR’ye 910 milyon euro karşılığında satıldı. U.N. Ro-Ro isminin korunduğu bu satıştan 7 yıl sonra, KKR, U.N. Ro-Ro’yu açıklanmayan bir bedelle Esas & Actera konsorsiyumuna satmıştı. 

Bu satıştan henüz 4 sene sonra ise başta Baltık Denizi olmak üzere Avrupa’da etkin olan Danimarkalı lojistik ve deniz taşımacılığı devi DFDS, UN Ro-Ro’yu 950 milyon euroya satın aldığını duyurarak Türkiye’ye gelmiş ve şirketin ismini değiştirmişti. 

DFDS Hakkında

Yıllık 27 milyar Danimarka Kronu geliri ve 12.500 çalışanı olan DFDS Avrupa içinde ve çevresinde bir taşımacılık ağı işletiyor. 1866 yılında kurulan ve merkezi Danimarka'nın başkenti Kopenhag bulunan DFDS, Ro-Ro, karayolu ve demiryolu taşımacılığının yanısıra kısa mesafeli araba ve yolcu taşımacılığı hizmetleri de veriyor. 
 

Editör: Akın Öcal