Pirelli 02 Serisi, premium Prometeon lastiklerinin yeni nesli olarak resmi lansmanı 12 Mayıs’ta İtalya, Venedik’te gerçekleşti. Toplantıda başta PTG Genel Müdür Roberto Righi yer alırken, CTO – Chief Technical Officer Alexandre Bregantim, Pazarlama Bölüm Başkanı Sabina Oriani ve Avrupa Bölgesi CEO’su Francesco Antonacci de katıldı. Tanıtım organizasyonunda Türkiye’den Prometeon Türkiye, AFME (Afrika, Orta Doğu), Rusya, CIS (Orta Asya ve Kafkaslar) Bölgesi CEO’su Gökçe Şenocak ve Prometeon Türkiye, MEA ve Rusya Pazarlama Direktörü Faruk Uslu yer aldılar.

Geçtiğimiz haftalarda açıklanan Prometeon’un WorldSBK dünya motosiklet şampiyonasının resmi sponsorluğuyla birlikte Prometeon’un, Superbike dünya şampiyonu Toprak Razgatlıoğlu’na da sponsor olacağını açıklaması ise organizasyonun sürprizi oldu.

Talep yüksek yatırımlar devam edecek

Prometeon Tyre Group Genel Müdürü Roberto Righi, pandeminin ardından 3 yılın sonunda düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada Prometeon’un geçtiğimiz 18 ayda kaydettiği başarılı sonuçlara dikkat çekti. Dünyada Türkiye’yle 4 fabrikaya ve 4 AR-GE merkeziyle faaliyet gösterdiklerini kaydetti.  Pirelli’den gelerek kurulduklarını belirten Righi, salgından kaynaklanan düşüşle bütün sektörün zor bir dönemden geçtiğini kaydederek daha sonrasında 2021 yılındaki güçlü büyüme ve 2022’nin ilk 4 ayındaki büyümeye dikkat çekti.

İnovasyon ve araştırma, marka güçlendirmesi, ticari iş ortaklıklarında merkezi yaklaşım ve sürdürülebilirliğin, stratejilerinin temelinde yer aldığını altını çizen Righi, “Yeni 02 Serisi’nin lansmanı Prometeon için önemli bir anı temsil ediyor. Müşterilerimize performans, güvenlik ve kaliteye odaklanarak geliştirdiğimiz ürünleri sunuyoruz” diye konuştu.

Verimlilik odaklı yeni nesil ticari lastikler

PTG CTO’su Alexandre Bregantim de yaptığı sunumla yeni lastiklerin teknik verileri hakkında bilgiler aktardı. Türkiye’deki Ar-Ge merkezinin bu lastiğin geliştirilmesindeki payına dikkat çeken Bregantim, geliştirme sürecinde 2,500 lastiğin kullanıldığını ve 180 milyon kilometrelik test yapıldığını kaydetti. Bregantim yeni serinin önceki nesle göre yüzde 18 daha az dönme direncine sahip olduğunu, yakıt tüketimini bu sayede yüzde 1,4 oranında düşürdüğünü anlatarak ortalama bir filoda tasarruftan elde edilecek kazancın 465 bin euroyu bulacağını anlattı.

Orianı Razgatlıoğlu sponsorluğunu açıkladı

Pazarlama Bölüm Başkanı Sabina Oriani de sunulan hizmetler ve yapılan sponsorluk çalışmaları hakkında bilgi verdi. Prometeon Tyre Group olarak ilk kez WorldSBK dünya motosiklet şampiyonasının resmi sponsoru olduklarını açıkladı. Superbike dünya şampiyonu Toprak Razgatlıoğlu sponsorluğununu kendileri için son derece önemli olduğunu aktaran Oriani, Razgatlıoğlu'nu Prometeon ile birlikte birincilik kürsüsünde görecekleri söyledi.

Pirelli markalı yeni 02 serisi

Venedik’teki etkinliğin başrolünde olan 02 Serisi lansmanı PTG’nin önemli bir kilometre ve Prometeon’un inovasyon ve sürdürülebilirlik stratejisini temsil ediyor. Aynı güvenlik standartlarında çok dengeli bir ürün yaratmak ve sürdürülebilirlik ilkelerine maksimum saygıyla en iyi performansı sunabilmek için formüller ve üretim süreçleri üzerinde kapsamlı çalışmalar yürütüldü. Öyle ki, 02 Serisi önceki seriyle kıyaslandığında her açıdan daha üstün olduğunu gösteriyor: Dönme direncinde tüm seride ortalama yüzde 18 iyileşme sağlanırken kilometre performansı ortalama yüzde 10 arttı. Dayanıklılıkta ortalama yüzde 20 gelişme ve düzenli aşınmada ortalama yüzde 10 artış sağlandı.

PTG’nin tasarım ve üretim çalışmalarını ve teknolojik inovasyonları vurgulamak için tüm 02 Serisi lastiklerde Prometeon Mühendisliği anlamını taşıyan “Prometeon Engineered” logosu yer alıyor. 02 Serisi, tamamıyla İtalya, Türkiye, Brezilya ve Mısır’daki Prometeon Ar-Ge merkezlerinde çalışan 150’den fazla Prometeonlunun geliştirdiği ilk lastik neslini oluşturuyor.

Ağırlık, performanstan ödün verilmeden optimize edilirken tüm ürünlerin yeniden diş açılabilir ve kaplanabilir olması sayesinde lastiğin ömrü uzatılabiliyor. 3PMSF – üç tepecikli kar tanesi kış işaretine ve RFID sensörüne sahip lastikler, Avrupa’nın en büyük ticari araç üreticileri tarafından da onaylandı.

02 Serisi’nin tanıtılmasıyla PTG’nin premium segmentteki pazar payının 2025 itibarıyla yüzde 2-3 artacağı öngörülüyor. 02 Serisi’nin 2024 yılında önceki serinin yüzde 80’inden fazlasının yerini alacağı tahmin ediliyor. 

PTG henüz 02 Serisi lanse edilmeden önce İtalya ve Türkiye’de toplamda yüzde 20’den fazla pazar payı ve Brezilya’da premium segmentte (Tier 1) yüzde 15’in üzerinde pazar payı ile yenileme pazarının liderliğini yakalamış bulunuyor. Yenileme pazarı, PTG’nin toplam satışlarının yaklaşık yüzde 76’sını temsil ediyor. Bu oranın yüzde 26’sını Avrupa, yüzde 29’unu MEA ve yüzde 38’ini Güney Amerika, kalan yüzde 7’sini ise Kuzey Amerika ve APAC oluşturuyor.

Her sınıfa özel lastik

Lansmanda; H02 Profuel (uzunyol) , R02 Profuel (şehiriçi), U02 Urban e-Pro (elektrikli otobüs), R02 Pro (treyler) ve G02 (yol dışı araçlar) lastikler tanıtıldı.  Kullanım şartlarına göre lastiklerin hamur karışımından güçlü yanak teknolojisine ve desenlerine ve kullanılan teknolojilere kadar baştan tasarlandığı ifade edildi.

WorldSBK Resmi Sponsorluğu

Grup ilk uluslararası sponsorluğunu nisan ayında duyurdu. Prometeon imzaladığı uzun vadeli bir anlaşmayla WorldSBK dünya motosiklet şampiyonasının resmi sponsoru oldu. PTG ve Superbike, inovasyon, teknoloji ve performans arayışı konusunda aynı değerleri paylaşıyor. PTG, şampiyonanın 10 ülkede gerçekleştirilecek 12 etabında pist kenarında kendi markasıyla yer alacak. Sponsorlukla Prometeon müşterilerine ayrıcalıklı bir padok ve yarış deneyimi yaşatılacak.

Toprak Razgatlıoğlu

Prometeon, organizasyonda Superbike dünya şampiyonu Türk yarışçı Toprak Razgatlıoğlu’nun da sponsoru olduğunu duyurdu. 1996 doğumlu Türk pilot, 2021 yılında 6 kez dünya şampiyonu ve aynı zamanda kategorisinde bir efsane olan Jonathan Rea ile son turdaki mücadelesinin ardından şampiyonluğu kazanmıştı. Motosiklette dünyanın en iyi genç yeteneklerden biri olan Razgatlıoğlu, şampiyona boyunca kaskında Prometeon logosunu taşıyacak.

Razgatlıoğlu’na sponsor olmak pilotun kendi ülkesindeki etkinlikler açısından da önem taşıyor zira Prometeon en büyük fabrikasının bulunduğu Türkiye’de önemli bir ticari varlığa sahip bulunuyor. 2021-23 arasındaki üç yıllık dönemde üretim kapasitesini artırmak için 40 milyon Euro’dan fazla yatırım planlanan fabrikada yer alan yeni Ar-Ge merkezi 2021 Eylül ayında açıldı.

 

48 aylık Tyre Back  garantisi

RUSAL Otomotiv Hammaddelerinde Geri Dönüşüm Payını Arttırıyor RUSAL Otomotiv Hammaddelerinde Geri Dönüşüm Payını Arttırıyor

Venedik’te açıklanan bir başka haber ise Tyre Back (Lastik Değiştirme) Programı oldu. PTG bu programla 02 Serisi lastik satın alan filolara yüz100 Prometeon kalitesi ile koruma sağlamayı taahhüt ediyor. Bu kapsamda üretim tarihinden itibaren 48 ay içinde yapısal kusurlara bağlı lastik hasarları yaşanması durumunda filo yeni bir lastik alma hakkına sahip oluyor. Bu programda müşteri bir ürün satın alıp online olarak kaydettiği zaman PTG ve ilgili bayi müşteriyi takip edecek ve lastiğin ömrü boyunca destek verecek. Bu yaz İtalya’da başlayacak olan program 2022 sonuna kadar Avrupa geneline yayılacak.  

Ticari testler

İlk 02 Serisi lastikler mayıs sonundan başlayarak PTG’nin Avrupa’daki test projesi için kanaat önderi olarak belirlediği yaklaşık 90 filoya teslim edilecek. Bu testler için ayrıca güvenilir ve özelleştirilmiş PRO CHECK hizmeti sunulacak. PRO CHECK, operasyonel verimliliği ve maliyetleri optimize etmeyi amaçlayan bir kontrol ve izleme sistemi. Katılımcı filoların araçlarına 02 Serisi lastikleri ve rakip lastikler takılacak. PTG Kalite ve Ar-Ge ekipleri lastiklerin orta ve uzun vadedeki performanslarını takip edecek.

Roberto Righi: “Türkiye Premium ürünlerin ana tedarikçisi olmaya devam edecek”

Prometeon Tyre Group Genel Müdürü Roberto Righi etkinlik sonrası Türk gazetecilerin sorduğu arklı sorulara yanıt verdi: “Sürdürülebilirlik bizim için ürünün ötesinde bir yaklaşım. Doğru şeyleri yaparak uzun vadede sonuçlar alınabilir. Türkiye’nin bizim için önemini şöyle ifade etmek istiyorum: Türkiye bizim için sadece 2023 yılı sonunda dünya çapında toplam üretim kapasitemizin yüzde 40’a yakınını sağlayacağımız bir ülke değil, aynı zamanda onlarca yıldır faaliyet gösterdiğimiz yaklaşık 2000 çalışanımızla, AR-Ge merkezimizin olduğu bir ülke. Ayrıca Türk  yönetim kadromuz ülkenin ötesinde bölgesel yönetimden de sorumlu. Yaşanan ekonomik sorunlara rağmen yaptığımız yatırımlar bunun bir göstergesi.

Eylül ayında açılışını yaptığımız AR-Ge yatırımının dışında gelecek yılsonunda kapasite artırma yatırımıyla bunlar Türkiye’nin Premium ürünlerde bütün EMEA bölgesinin ana tedarikçisi olma pozisyonunu güçlendirecek.

Rusya kriziyle ilgili olarak bizim Rusya’da bir üretimimiz yok ve pazar bizim için göreceli olarak küçük. Ancak lastik endüstrisi için Rusya sentetik kauçuk ve siyah karbonun önemli tedarikçisi konumunda. Kolay olmasa da biz de üretimimizin devam etmesi için ihtiyacımız olan malzemeleri sağlamak için hazırlıklarımızı yapıyoruz. 

Prometon’un çok güvendiğimiz 02 serisi lastikleri 01 serisi lastiklere göre ölçü ve kullanım alanlarına göre Avrupa’da yüzde 5-10 daha yüksek yüksek olacak.

Ekonomik sorunların yaşandığı dönemlerde ürününüz iyiyse bu ürünü diğer hizmetlerle müşterinin faydasına olan bir paketle sunuyorsanız, diğer hizmet ve servis ağıyla destekliyorsanız müşteri sizi tercih etmeye devam ediyor.”

Gökçe Şenocak: “Başarımız yeni yatırımları Türkiye’ye çekiyor”

Prometeon Türkiye, AFME (Afrika, Orta Doğu), Rusya, CIS (Orta Asya ve Kafkaslar) Bölgesi CEO’su Gökçe Şenocak ve Prometeon Türkiye, MEA, Rusya ve CIS Pazarlama Direktörü Faruk Uslu İtalya’da Türk gazetecilerle buluştular.

Markanın küresel teknoloji gücüyle birlikte 02 Serisi’nde ilk üretimin sadece Türkiye’de başlandığını söyleyen Şenocak, 02 serisi lastiklerinin global lansmanında Türkiye fabrikasına birçok kez vurgu yapıldığını ve 02 Serisi lansmanın yıldızının Türkiye olduğunu açıkladı.

Prometeon’un son dönemde önemli yatırımlar yaptığını ve yapmaya devam edeceğini söyleyen Şenocak, Türkiye’de 2017 yılından bugüne 120 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştirildiğini söyledi. Hem ürün geliştirme hem kapasite artırımı hem de üretim teknolojilerini geliştirmek için 2022 ve 2024 yılları arasında 40 milyon dolarlık bir yatırım daha yapılacağı bilgisini paylaşan Şenocak, 20 milyon euroluk yeni Ar-Ge yatırımının 15 milyon euroluk kısmının Türkiye’ye olacağını vurguladı.

Son yatırımlarla birlikte üretim adetlerinin 1 milyon 850 bin adede çıkacağını söyleyen Şenocak, “2017 yılında 850 bin adetlik üretim yapabiliyorduk ve bunu yeni yatırımlarla 1 milyon 500 bin adede çıkarmıştık. Bu adetleri daha da artırıyoruz. Türkiye’ye yatırımlar devam ediyor ve üretimimiz artıyor. Buna paralel olarak hem Türkiye’de Pazar payımız hem de ihracatımız artıyor” dedi.

Gelinen noktada Şenocak, başarılarında sayıları 50’den 150’ye çıkan güçlü bayi yapılanmasının da önemine dikkat çekti. Türkiye’de satılan her 4 lastikten birinin Prometeon ailesine ait olduğunu anlatan Şenocak,  tek marka olarak pazar lideri olduklarını belirterek, 2017 yılından itibaren düzenli olarak Pazar paylarını artırdıklarını ve yüzde 18’den yüzde 25’e ulaştıklarını açıkladı. Avrupa’nın Premium lastiklerinin yüzde 90’ını Türkiye’den gönderdiklerini de sözlerine ekleyen Şenocak, üretimlerinin yarısını başta Avrupa olmak üzere ihracat ettiklerini aktardı.

Faruk Uslu: “Yeni lastiklerimiz maliyetleri düşürecek”

Prometeon Türkiye, MEA, Rusya ve CIS Pazarlama Direktörü Faruk Uslu da Türk gazetecilere yaptığı açıklamada yeni 02 Serisi lastiklerin taşımacıların odak noktası olan verimliliğe ve dayanaklılığa odaklandığını vurguladı. Yuvarlanma direncini yüzde 18 aşağı çekilmesinin önemine dikkat çeken Uslu, şunları söyledi: “Düşen yuvarlanma direnciyle verimlilik artıyor ve daha az yakıt tüketimi sağlanıyor. Yüzde 10 daha az yuvarlanma direnci 3 litrelik yakıt tasarrufu anlamına geliyor. Yüzde 18’luk iyileştirme ile yeni lastiklerimiz kullanıcılarına dikkat çekecek oranda bir tasarruf sağlayacak. Bunun yanı sıra lastiklerin dayanıklılıkları da yüzde 10 oranında arttı ve daha fazla kilometre yol yapabilecekler. Bu iki önemli unsur lastiğin toplam sahip olma maliyetlerini oldukça düşürüyor. Yeni lastiklerde kullanmaya başladığımız çip teknolojisi -RFID ile lastikler hakkındaki tüm bilgilere ulaşılabiliyor olması da taşımacılara lastik yönetiminde büyük kolaylık sağlayacak. Prometeon olarak müşterilerimizle güçlü bir iletişim içindeyiz.”

Editör: Akın Öcal