2000’li yıllarla birlikte pek çok binek araç üreticisinin girdiği SUV pazarında bu trendin öncülerinden biri spor otomobil üreticisi Lamborghini’ydi. Otomotivin unutulmaz modelleri arasına giren 1986-1993 üretilen pick-up modeli Lamborghini LM002’ye özel üretilen döneminin en ileri teknolojili lastiği olan Pirelli Scorpion BK ise yenilikçi yapısıyla dikkat çekmişti
Aracın çöl kumları üzerinde süzülmesini destek olmak için ‘kulak’ denilen yan kanatçıklarıyla da öne çıkan bu lastik, şimdi yeniden yaratılarak Pirelli Collezione serisine katılarak Como Gölü yakınlarında koleksiyon otomobillere odaklı Fouri Concorso etkinliğinde sergilendi.

UltraContact NXT İle Continental’e Uluslararası Tasarım Ödülü UltraContact NXT İle Continental’e Uluslararası Tasarım Ödülü


Pirelli Scorpion BK’nin hikayesi 
Pirelli’den 1980’li yıllarda spor SUV’ların öncüsü olan Lamborghini LM002 için çok özel bir lastik geliştirmesi istenmişti. Bu model için özel olarak üretilen Scorpion BK versiyonu, araca kum üzerinde daha fazla çeviklik ve tepki kazandıran ve ‘kulak’ denilen yan kanatçıklarla tamamlanan dev lastiklerdi. Bu lastiğin üstün yol tutuşu sağlamanın yanı sıra aşırı çöl sıcaklıklarında çalışması, otomobilin ağırlığını (yaklaşık 3.500 kilogram) taşıyabilmesi, V12 motorun hızına yanıt verebilmesi ve bir yandan da asfaltta sportif performansı garanti etmesi gerekiyordu. Dolayısıyla bu lastikler darbeleri emebilen ve ani girdilere daha hızlı tepki verebilen, kesilmeye karşı daha dirençli aramid kuşak takviyeli son derece sağlam bir karkas kullanılarak üretildi.


Daha zorlu dayanıklılık testlerine tabi tutulan ve ralliden türetilen tekniklerle geliştirilen bu lastik, Pirelli’nin pistten yola teknoloji transferinin ilk örneklerinden biriydi. Sırt deseni, o dönemin ‘slick’ ralli lastiklerinde kullanılan orta ‘Monte Carlo’ sırt deseninden türetilmişti. BK lastiğin içerdiği teknolojilerin çoğu da Pirelli’nin pek çok dünya şampiyonluğu kazandığı motor sporlarından alınmıştı. Bu nedenle 1988 Paris-Dakar Rallisi’nde Lamborghini LM002 de dahil olmak üzere çok sayıda araç Pirelli Scorpion lastikleriyle donatılmıştı. 

Editör: Akın Öcal