2021 yılında satış rakamını 148 bin tonun üzerine taşıyarak, madeni yağlar sektöründeki liderliğini daha da pekiştiren Petrol Ofisi, Kocaeli Derince’deki madeni yağ fabrikasında elektrikli araçların ihtiyaç duyduğu özel ürünleri de geliştirdi. Petrol Ofisi tarafından formül geliştirme süreçleri tamamlanıp, satışa hazır hale getirilen Elektrikli Araç (EV) Serisi’nde; elektrikli araçlarda ihtiyaç duyulan soğutma sıvısı Maxima EV Fluid, güç aktarma sistemlerinde kullanılacak olan MaxiGear EV Transmission Fluid ve elektrik motorları için geliştirilen Ultra Gres EV gibi özel niteliklere sahip ürünler bulunuyor. 
POTEM’de titiz bir geliştirme sürecinin ardından satışa hazır hale getirilen ürünlerin elektrikli araçların yüksek performansla çalışabilmeleri için; bataryaların ihtiyaç duyduğu ısı dengesini sağlıyor ve güç kayıplarını engellediği kaydediliyor. Yeni elektrikli araç ürünleri güvenlik noktasında ise; düşük elektrik iletkenliği ve çevresel etkisi ile özel olarak formüle edildi. 
Elektrikli araçlarda önemli bir konu olan bataryaların soğutulması için geliştirilen Maxima EV Fluid, elektrik iletkenliği azaltılmış bir soğutucu ürün olarak öne çıkıyor. Organik Katkı Teknoloji (OAT) esas alınarak geliştirilen ürün, elektrikli araçların hassas parçaları ile uyumlu şekilde çalışarak araçların performansının sürekliliğini sağlıyor.

Allison Farklı Enerjili Teknolojilerini IFAT’ta Tanıtacak Allison Farklı Enerjili Teknolojilerini IFAT’ta Tanıtacak


Hibrit ve elektrikli araç payı yüzde 11’e ulaştı
Petrol Ofisi Madeni Yağlar Direktörü Sezgin Gürsu, yeni ürün grubuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Sayıları her geçen gün artan elektrikli araçlar önümüzdeki süreçte pazarda çok daha büyük bir yere sahip olacak. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre; Ocak-Ekim 2022 döneminde 446 bin 664 adet olarak gerçekleşen Türkiye'deki otomobil satışları içinde hibrit otomobiller 43 bin 897, elektrikli otomobiller ise 4 bin 939 adetle yer alarak, pazarda yaklaşık yüzde 11’lik paya ulaştı. Dünyada ise 2022’nin ilk çeyreğinde satışlar önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 75 artarak 2 milyon adedi yakaladı. Öte yandan Avrupa Birliği kısa süre önce yeni benzinli ve dizel otomobillerin satışlarının 2035'ten itibaren yasaklanması konusunda anlaşma sağladı. Orta ve uzun vadede yaşanacak bu değişim, madeni yağ sektöründe yeni teknolojilere uygun ürünlere olan ihtiyacı da artıracak. Biz de bu misyonumuz doğrultusunda ve kaydedilen gelişime paralel olarak, doğacak ihtiyaçları ideal şekilde karşılayacak çözümleri POTEM’de geliştirdik. Akaryakıt ve madeni yağlar sektörlerindeki köklü bilgi, birikim ve tecrübemizin yanı sıra uzman kadromuz, üretim, depolama kapasitemiz ve sahip olduğumuz teknolojik altyapımız ile bugünden yarına hazırız. Derince’deki Petrol Ofisi Teknoloji Merkezi – POTEM’de geliştirdiğimiz Elektrikli Araç (EV) ürünlerimiz ile elektrikli araç pazarında da fark yaratacağımıza inanıyoruz. Şu anda tüm geliştirme süreçlerini tamamladığımız Elektrikli Araç (EV) ürün grubumuz, elektrikli araçların tüm ihtiyaçlarını karşılayan farklı ürünlerden oluşuyor.”
 

Editör: Akın Öcal