Avrupa, Asya ve Balkan ülkeleri güzergahlarında taşımacılık hizmetleri sunan Mersin merkezli Özaşkın Trans, Avrupa, Asya ve Balkan ülkelerine sunduğu çift yönlü lojistik operasyonları için her zaman tam donanımlı Renault Trucks T 520 çekicileri tercih ediyor. Ağırlıklı olarak frigorifik araçlarıyla yaş meyve sebze lojistiği sağlayan Özaşkın, tenteli araçlarıyla kuru gıda, mobilya başta olmak üzere diğer tüm yüklerin taşımacılığını yapıyor. Ekim 2023’te 10 adet, tamamı ADR’li ve retarderli olan tam donanımlı Renault Trucks T 520 çekicilerini teslim alan Özaşkın, özellikle araçların düşük yakıt tüketimi sayesinde operasyon maliyetlerinde tasarruf sağlıyor.

Sağlık Lojistik 500 Adet Scania Çekici Aldı Sağlık Lojistik 500 Adet Scania Çekici Aldı

Özaşkın filosunun yaklaşık yüzde 60’ı Renault Trucks çekicilerden oluşuyor. Tüm araçları ise T 520 EVO çekicilerin full donanımlı versiyonları olması ile ön plana çıkıyor. Son teslim aldıkları araçları frigorifik olarak yoğunlukla Almanya, Fransa, Hollanda, İsveç olmak üzere tüm Avrupa ve Rusya güzergahlarında kullandıklarına değinen Özaşkın Trans Yönetim Kurulu Başkanı Şehmus Aşkın; “İlk Renault Trucks araçlarımızı, 2022 yılında filomuza kattık. Çekicilerin genel olarak tüm özelliklerinden ve satış sonrası hizmetlerinden memnun olsak da satın almalarımıza devam kararımızda en etkili faktörlerden biri yakıt tasarrufu oldu. Özaşkın Trans’ın filosunda her zaman en üst donanımlı araçları bulunduruyoruz. Dolayısıyla aldığımız tüm araçların performans ve işletim maliyetlerini karşılaştırmak bizler için son derece kolay. Renault Trucks çekicilerin toplam sahip olma avantajı, filomuzdaki diğer araçlardan bir adım ötede duruyor. Bu nedenle gelecekte filomuzu Renault Trucks ile tek markalı hale getirme planımız da bulunuyor” şeklinde açıkladı. 

Özaşkın Trans, araçlarının satış sonrası desteğinde Renault Trucks yetkili bayi Erman Ticari Araçlar’ın sunduğu hizmetlerden faydalanıyor. Renault Trucks’ın temel bakım servis paketini kullandıklarına değinen Şehmus Aşkın, bu sayede sağlanan düşük arıza frekansı, makul bakım-onarım maliyetleri ve araçların sürdürülebilir yüksek performansının olumlu etkilerini maliyet tablolarında gördüklerini belirtiyor.  

Editör: Akın Öcal