Opel’in Büyük Ticarisi Movano Yeniden Türkiye’de Opel’in Büyük Ticarisi Movano Yeniden Türkiye’de

Son aylarda yetkili bayilerde araç olmaması ve bu araçların ikinci elde 0 fiyatından çok daha yüksek rakamlarla satışa sunulmasına karşı yeni önlemler Ticaret Bakanı Ömer Bolat tarafından açıklandı. 
6 ay 6 bin kilometre kısıtlamasına ilişkin düzenlemenin süresi 6 ay daha uzatılırken ek önlemler kapsamında binek ve ticari araçların ikinci el fiyatlarının sıfır araç fiyatını geçemeyeceği kaydedildi. Son 9 aydır yürürlükte olan uygulamada daha önce sadece galeri ve araç kiralama şirketlerinin yer aldığı kapsam genişletildi. Buna göre, 6 bin kilometre 6 ay kısıtlaması ticari faaliyet olarak değerlendirilen bireysel satışlarda da geçerli olacak.


OYDER Başkanı Dr. Altuğ Erciş, bakanlıkça alınan yeni tedbir ve kararları desteklediklerini belirterek şu açıklamada bulundu; “19 Haziran tarihinde Ticaret Bakanımız Ömer Bolat ile otomotiv sektörünü temsil eden STK’lar, kurum ve kuruluşlar ile birlikte son derece verimli ve yapıcı görüşmeler gerçekleştirdik. Sektörümüzün sorunları ve çözüm yolları hakkında fikir alışverişinde bulunduk. İstikrarlı bir piyasa yapısına ulaşmak için sektör bileşenleri olarak bizlerin de motorlu kara taşıtı alım satımlarında düzenli bir işleyişe ulaşılması birincil derecede önemlidir. Piyasada yılda 3 adetin üzerinde taşıt alım-satım işlemini yapanların varlığını gözlemledik. Bu, yetkili satıcılarımızın da önüne geçilmesini istediği bir durum. Bireylerin haksız kazancı önünü açacak ve fiyatları yukarıya çekecek bu alım satımlarının düzenli olarak denetlenecek olması ve yasalara uygunsuzluk durumunda bu satıcılar hakkında idari para cezası uygulanması kararını olumlu atılmış bir adım olarak görüyoruz. Bu piyasanın regüle edilmesi yönünde alınmış çok önemli bir karardır.”    

Editör: Akın Öcal