Sunduğu farklı güzelliklerle doğa turizmi için en önemli güzergahlardan biri olan Türkiye, son yıllara damgasını vuran COVID-19 salgınıyla beraber karavanı yeniden keşfediyor. İstanbul’da düzenlenen Karavanist Fuarı karavan sektöründe yaşanan gelişimi sıcak bir şekilde yansıtıyor.  Karavanist Fuarı’na karavan üreticilerinin ve yan sanayi ekipman temsilcilerinin yanı sıra otomotiv markaları da büyük ilgi gösterdi. Yerli ve yabancı karavan markalarının büyük ilgi gösterdiği farklı ölçülerde ve fiyatlarda geniş yelpazede karavanlar sergilenirken özellikle offroad koşullar için üretilen araç üstü veya çekme karavan modellerindeki ilgi çekici tasarımlar büyük ilgi gördü.

En geniş katılım Ford’dan

Fuara küçük ve büyük hafif ticari araç modellerinin yanı sıra pick up modelleriyle de katılan Ford, geniş araç yelpazesiyle ilgi çekti. Ford, geniş hacmi sayesinde kolayca karavana dönüşebilen Ford Transit 350E Van RWD A/T, tam fonksiyonlu bağımsız bir karavan ünitesine sahip yeni Ford Ranger Stormtrak, kamp malzemeleri, portatif bir mutfağa sahip kamp çekmecesi ve çadır yükleme imkanı veren Ford Ranger Raptor’ sergiledi. Ayrıca yeni Tourneo Connect Active ve ilk kez sergilenen yeni Tourneo Courier Titanium Plus modelleri fuarda doğaseverlerin beğenisine sunuldu. Bu araçlarla birlikte karavan dönüşümünde hem araç sahiplerine hem de üstyapıcılara kolaylık sağlayacak Transit karavan donörü 350E Van RWD A/T ve Transit Skeletal Kamyonet de fuarda Ford standında ziyaretçilerle buluştu.

Toyota 3 araçla yer aldı

Fuara katılan Toyota ise Hilux pick up modelini yük alanına montajlı araç üstü karavan ekipmanıyla sergiledi. Toyota markanın bir diğer ticarisi olan Proace City ile birlikte kompakt SUV’deki güçlü temsilcisi RAV4 modelini de fuarda ilgilileriyle buluşturdu.

VW Ticari Araç fuara California ailesiyle katıldı

Yeni Caddy ile Türkiye pazarında başarılı bir ivme sağlayan Volkswagen Ticari Araç, markanın efsane haline gelen en küçükten büyüğe California serisini doğaseverlerle buluşturdu. Fuarda Caddy California, California ve Grand California’yı sergileyen Volkswagen Ticari Araç, üç modeliyle son dönemin popüler tatil alternatifi olan karavan turizminde varlığını güçlendirmeyi hedefliyor.

Atlas Ailesi 2 Yeni Modeliyle 15 Tona Ulaştı Atlas Ailesi 2 Yeni Modeliyle 15 Tona Ulaştı

Karavancıların gözdesi Fiat Ducato

Fuarda yerini alan Fiat Professional Karavanist’te biri karavan üstyapılı, biri şasi diğeri ise panelvan olmak üzere üç farklı Ducato modelini sergiledi. 40 yaşını kutlayan Fiat Ducato Avrupa’da karavana en çok dönüştürülen hafif ticari araç modeli olarak özel bir yer sahip.

Karavanda ÖTV Değişikliği Pazarı Canlandıracak

8 Ocak’ta açılan ve 16 Ocak 2022 tarihine kadar devam edecek olan fuarda geçtiğimiz aylarda yaşanan ÖTV indiriminin de olumlu etkileri hissediliyor. 1 Ekim 2021 tarihinde TBMM’ye sunulan Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nde, motorlu karavanlarda yüzde 220 olan ÖTV oranı, yüzde 45’e indirilmişti.

TOBB Karavan Sektörünü Analiz Etti

Kasım ayında TOBB sektör meclisleri tarafından sektörel politika ve stratejilerin oluşturulmasına destek olunması amacıyla Türkiye Karavan Sektörü Durum Analizi Raporu hazırlandı.

Kovid-19 salgınının kamp ve karavan turizmi için itici güç haline geldiği ve salgın sonrasında da hareketli konaklama araçlarına ilginin artmasının beklendiği ifade edilen raporda, karavanların, sağlık endişeleri nedeniyle insanların mesafeleri kendilerinin ayarlayabilmesine imkan tanıdığı için ilgi gördüğü belirtildi.

TOBB raporuna göre Türkiye'de irili ufaklı firmaların karavan imalatında bulunduğu, bunların özellikle araç dönüşümü gerçekleştiren ya da çekme karavan imal eden küçük kuruluşlardan oluştuğu belirtilirken, seri üretim yapılmaması nedeniyle üretim maliyetinin yükseldiği vurgulandı.

Raporda, ülkede kamp alanları, motorlu karavan ve karavan tipi treyler (römork) park hizmetleri tesisleri sayısının 226 olduğu ve bu alanların toplam tesisler içindeki payının yüzde 0,9 düzeyinde bulunduğu aktarılarak, kamp ve karavan alanlarının Türkiye'ye gelen yabancı turistler tarafından da tercih edildiği bilgisi verildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre 2021 yılının ilk çeyreğinde 6 bin 744'ü çekme 1247'si motokaravan olmak üzere tescilli karavan sayısının 7 bin 991 olduğu bildirilen raporda, bu sayının Türkiye ile benzer ülkeler olan Portekiz'de 28 bini, İspanya'da ise 300 bini bulduğu kaydedildi.

Editör: Akın Öcal