Conti Eco Kamyon Lastikleri: Uzun Ömürlü ve Tasarruflu Conti Eco Kamyon Lastikleri: Uzun Ömürlü ve Tasarruflu

BASF, BMW Grubu, Henkel, Mercedes-Benz, SAP, Schaeffler, Siemens, T-Systems, Volkswagen ve ZF tarafından kurulan Cofinity-X, otomotiv değer zincirinin tamamında güvenli veri alışverişi için gereken ürün ve hizmetleri sunacak ilk şirketlerden biri olmayı hedefliyor.
Avrupa'daki faaliyetlere odaklanarak başlayacak olan dijital platform, şirketleri birbirine bağlayacak ürün ve hizmetler sağlamayı ve güvenli veri alışverişi yoluyla parça ve malzemelerin tedariki, üretimi, hareketi ve geri dönüşümü konusunda şeffaflığı sağlamayı amaçlıyor.
Cofinity-X'in gelecekteki müşterileri, otomotiv değer zincirindeki uygulamalara ve hizmetlere, CO2 ve ESG takibi, İzlenebilirlik, Döngüsel Ekonomi ve İş Ortağı Veri Yönetimi gibi alanlardaki senaryoları uygulamak için erişebilecek.
Ortak girişim, genel müdürler Alexander Schleicher (BMW) ve Thomas Rösch (ZF) tarafından yönetiliyor. 
Confinity-X, Almanya Federal Ekonomi ve Enerji Bakanlığı tarafından “”Araç Endüstrisinde Gelecek Yatırımlar” programıyla finanse edilen bir konsorsiyum olan Catena-X'in hizmet ortakları için yaptığı talebin ardından 2023 Ocak ayının sonunda kuruldu. Catena-X, küçük ve orta ölçekli şirketler için ortak projeleri desteklemek, tedarik zincirindeki esnekliği artırmak ve malzeme akışının daha fazla görünürlüğünü sağlamak için tasarlanmış bir veri paylaşım platformu sağlıyor.
Cofinity-X paydaşları arasında yer alan Schaeffler AG CEO’su Klaus Rosenfeld konuyla ilgili şu yorumlarda bulundu: “Dijitalleşme, sürdürülebilirlikle birlikte günümüz otomotiv sektörünün dönüştürücü gücü. Bu dönüşümün gerçekleşmesi için de tüm değer zincirini kapsayacak güvenilir ve güvenli bir veri alışverişi sisteminin bulunması gerekiyor. Bu da yalnızca güçlü partnerlerin iş birliğiyle elde edilecek yüksek standartlarla mümkün. Cofinity-X’in kurucu ortaklarından biri olan Schaeffler, bu önemli hedefe ulaşma çabasına katkı sağlamaktan gurur duyuyor.”


Cofinity-X Genel Müdürü Alexander Schleicher, konu hakkında şöyle konuştu: “Değer zincirinin tamamında materyallerin takip edilmesine yönelik artan bir ihtiyaç vardı, bu da Cofinity-X’in kuruluşundaki temel etmenlerden biri. Otomotiv değer zincirindeki tüm şirketlerin eşit bir şekilde katılım sağlayabileceği giderek büyüyen bir ekosistemin önemli bir parçası olacağız. Dolayısıyla sunduğumuz ürünler uçtan uca veri zincirleri oluşturmanın yanı sıra katılımcıların tamamına değer katacak.”

Küçük ve orta ölçekli işletmeler
Uçtan uca veri zincirleri ancak tüm taraflar iş birliğine razıysa oluşturulabiliyor. Otomotiv değer zincirindeki şirketlerin çoğu küçük ve orta ölçekli işletmelerden oluşuyor. Cofinity-X, bu kilit oyunculara kolay ve hızlı bir alışma süreci sağlayarak, dört ana ürün ve hizmet etrafında hazırlanan bir portföy sunacak. İlk ürün ve hizmetler, 2023 yılının Nisan ayından itibaren kullanılmaya başlayacak.

Açık Pazar Yeri, müşterilerin kullanabileceği iş uygulamaları için en iyi ortamı sunarak ağ katılımcıların verimli bir şekilde "eşleştirilmesini" hedefliyor. Sunulacak tüm uygulamalar Catena-X ve GAIA-X veri alışverişi prensiplerine uygun olacak.
 
Taraflar arasındaki veri alışverişi, bazı çözümlerin kullanımını zorlamayan, bağımsız, güvenli ve tek tipleştirilmiş prensipler üzerine olacak. Tarafların tamamı, kendi verisi üzerinde tam kontrole sahip olacak.

Birleşmiş ve Ortak Çözümler, pazarda sunulan iş uygulamalarına güç sağlayacak ve birlikte çalışabilir açık kaynaklı yaklaşımla veri alışverişini tesis ederek müşteriye değer katacak.

Giriş Hizmetleri, Catena-X ekosisteminin benimsenmesine yardımcı olacak ve otomotiv sektöründeki ortakların ekosistem değer zincirinin her adımındaki dijital bağlantılarını hızlandıracak.
 

Editör: Akın Öcal