Türk mühendisleri tarafından geliştirilen 18,75 metrelik elektrikli körüklü otobüs e-KENT, Almanya'nın Hannover şehrinde düzenlenen IAA Transportation Fuarı’nda ziyaretçileri taşıyor. Otokar ayrıca 20-23 Eylül tarihleri arasında Berlin'de kapılarını açan taşımacılık fuarı InnoTrans'ta 12 metrelik elektrikli otobüsü e-KENT'i sergiliyor.

Alternatif yakıtlı araçlar, akıllı şehirler ve güvenli ulaşım sistemleri gibi alanlarda birçok yeniliğe imza atan ve Türkiye'nin ilk elektrikli otobüs üreticisi unvanına sahip olan Otokar'ın Avrupa'daki ilk durağı IAA Transportation oldu. Almanya'nın Hannover şehrinde düzenlenen organizasyonda ziyaretçiler Otokar’ın 18,75'lik elektrikli körüklü otobüsü e-KENT’i deneme imkanına sahip oluyor. Yolcu sayısının yüksek olduğu metropoller için geliştirilen körüklü e-KENT, dünyanın en önemli ticari araç fuarlarından biri olan IAA’de Webasto iş birliği ile 6 gün boyunca salonlar arasında fuar ziyaretçilerini taşıyacak.

Otokar Ar-Ge Merkezi’nde geliştirilen körüklü e-KENT, 18,75 metrelik uzunluğuna rağmen yüksek manevra kabiliyetiyle dikkat çekiyor. Tasarım çizgisiyle BIG SEE ödülünün de sahibi olan e-KENT, teknolojisi, güvenlik alanındaki yenilikçi çözümleriyle fuar ziyaretçilerinin beğenisine sunuluyor.

Yüksek yolcu kapasitesi, geniş iç hacim sunarken dört adet geniş ve metro tipi elektrikli kayar kapılar yolcuların araç içerisine hızlı iniş-binişlerine imkan sağlayan araç, 350, 490, 560 kWh gibi farklı batarya kapasite seçenekleri sunuyor. Otobüsün Li-ion NMC bataryaları, hızlı ve yavaş şarj özellikleriyle taşımacılığa çeviklik katıyor. Körüklü e-KENT farklı şarj opsiyonları sayesinde ister garajda ister pantograf tipi şarj özelliğiyle de yol güzergahında hızla şarj edilebiliyor.

Kamil Koç Otobüs Yatırımına Mercedes’le Devam Ediyor Kamil Koç Otobüs Yatırımına Mercedes’le Devam Ediyor

Otokar InnoTrans’ta

Otokar'ın elektrikli otobüslerinin Almanya'daki diğer durağı ise 13. InnoTrans ulaşım teknolojileri ve mobilite ticaret fuarı oldu. Bu yıl 56 ülkeden 2 bin 770'ten fazla katılımcının yer aldığı InnoTrans'ta Otokar, 12 metrelik elektrikli otobüsü e-KENT'i sergiliyor..

Yenilikçi, dikkatleri üzerinde toplayan tasarımının yanı sıra konforu, sahip olduğu teknolojiler ve güvenlik alanındaki yenilikçi çözümleriyle ön plana çıkan e-KENT sektörün en iddialı araçları arasında yer alıyor. Tam şarjla topografya ve kullanım profiline bağlı olarak 300 kilometre üzerinde menzil sunabilen araç, geniş iç hacmi ile dikkat çekiyor.

Editör: Akın Öcal