Renault Trucks’ın “Good Move” Belgeseline 3 Ödül Renault Trucks’ın “Good Move” Belgeseline 3 Ödül

Sürdürülebilirlik yatırımlarını hızlandırmak üzere 200 milyar yen toplamak için harekete geçen Nissan, Sürdürülebilirlik Tahvilleri’nin hüküm ve koşullarını açıkladı. Nissan bu girişim ile sıfır emisyonlu mobiliteye yatırımı hızlandırmayı ve sürdürülebilirliği daha fazla teşvik etmeyi hedefliyor. 
Nissan, Sürdürülebilirlik Raporu ile karbon nötr bir şirket olmak amacıyla Nissan markalı araçlardan kaynaklanan egzoz emisyonlarını azaltmayı ve 2030’ların başına kadar tüm yeni modellerin elektrikli versiyonlarını satışa sunmayı hedeflediğini açıkladı.  Elektrikli araç (EV) ekosistemini geliştirmek için 4R ve Blue Switch gibi girişimleri yaygınlaştıran Nissan, bu doğrultuda pil ve araç teknolojilerinde de iyileştirmeler yapacak. Nissan, bu doğrultuda araç güvenliğini artıran teknolojiler geliştirmek, bu teknolojileri daha fazla müşteri için erişilebilir kılmak ve herkesin güvenli ve güvenilir mobiliteye erişmesini sağlamak amacıyla kapsayıcı mobilite çözümleri sunmak için de çalışıyor.
Mayıs 2018'de başlatılan Blue Switch programı, afet önleme, enerji yönetimi, iklim değişikliği, turizm ve nüfus azalması ile ilgili konuları ele almak için elektrikli araçların kullanımını teşvik ediyor. Blue Switch programının bir parçası olarak Nissan ve Sumitomo Corp.'un ortak girişimi olan 4R Energy, Nissan LEAF elektrikli otomobillerinden kullanılmış 40 kilovat saat pilleri yeniden kullanarak sabit bir pil geliştirdi. Şirket ayrıca, müşterilerin elektrikli araçlarda (EV) depolanan elektriği V2X (Araçtan Her Şeye) teknolojisi aracılığıyla kullanmalarına olanak tanıyan yeni bir ürün de geliştirirken, Nissan, Blue Switch programı aracılığıyla yerel yönetimler ve şirketlerle iş birliğini daha da genişletmeyi ve 4R Energy ile birlikte gelişmiş enerji yönetimini desteklemeye devam etmeyi planlıyor.
200 milyar Yen’lik Sürdürülebilirlik Tahvili
Nissan yeni nesil elektrikli araçlarını, pillerini, çevre teknolojilerini ve yeni mobilite hizmetlerini finanse etmeye yardımcı olmak için 200 milyar Yen tutarında Sürdürülebilirlik Tahvilleri’nin hüküm ve koşullarını açıkladı. 
Tahviller, Nissan'ın Sürdürülebilir Finans çerçevesinin Temmuz 2022'de kullanıma sunulmasından bu yana topladığı ikinci fon dilimini temsil ediyor. Nissan Sürdürülebilir Finans Çerçevesi, Nissan'ın sürdürülebilirlik çabalarını daha da geliştirmek için ihtiyaç duyduğu fonları toplamasını sağlayacak ve Kasım ayında açıklanan yeşil sendikasyon kredisinin ardından, sürdürülebilir bir şirket olma hedefini gerçekleştirmek için yaptığı yatırımların ivmesini artıracak. Tahvil ihracı girişimi ile Nissan “İnsanların yaşamlarını zenginleştirmek için inovasyona yönlendirme" amacı doğrultusunda sürdürülebilirliği çalışmalarının merkezine yerleştirecek ve Nissan kullanıcıları için elektrikli araçla yolculukları ve toplumu güçlendirmek için elektrifikasyonu ve teknolojik yeniliği hızlandıracak.
Sürdürülebilir Finans çerçevesinden elde edilen gelir, Nissan'ın yenilenebilir enerji kullanımı, temiz üretim sistemleri, elektrikli araç şarj altyapısı, pilin yeniden kullanımı ve otonom sürüş teknolojilerindeki projeleri desteklemek için de kullanılacak. 
Fonlar, çerçevede tanımlanan uygun yeşil ve sürdürülebilirlik projelerini desteklemek üzere kullanılırken, elektrikli araç ve otonom sürüşün tasarımı, geliştirilmesi ve üretimi dahil olmak üzere kilit alanları kapsayacak.
 

Editör: Akın Öcal