Nissan, geçtiğimiz günlerde Uluslararası Yılın Ticari Aracı Ödülü jüri üyeleri için çevrimiçi bir toplantı düzenledi. Toplantıda konuşan Nissan Hafif Ticari Araç (HTA) Bölümü Ürün ve Planlama Müdürü Andrew Limbert, ticari araçların sorunları çözdüğünü, malları teslim ettiğini, insanları hareket halinde tuttuğunu, girişimciliği desteklediğini ve hayatları kurtardığını vurguladı.

Hafif ticari araçları kahraman olarak gördüğünü kaydeden Limbert, “Otonomizasyon, bağlanabilirlik, paylaşılan mobilite, elektrifikasyon gibi mevcut ve gelecekteki eğilimleri karşılayarak ve çevresel taleplerin önüne geçerek endüstrinin ve değişimin ön saflarında yer alıyorlar” dedi.

Limbert, e-ticarette devam eden patlamanın hafif ticari araç satışlarını büyütmeye devam edeceğini ve 2025 yılına kadar 2021'de AB genelinde satılan 2 milyon üniteye göre satışların yüzde 7,7 artacağını tahmin ettiğini söyledi. Pazarda orta segment ticari araçların yüzde 36, büyük vanların yüzde 38 ve kompakt modellerin ise yüzde 27 paya sahip olduğunu açıklayan Limbert, şu anda tüm segmentlerde dizel ve benzinli muadillerinin yanı sıra elektrikle çalışan versiyonların da pazarda yer aldığını kaydetti.

Avrupa pazarında ana segmentlerde tamamı isimli Star serisiyle yeni bir hafif ticari araç yelpazesi sunmaya yönelik çalışmalarına hız veren Nissan, model isimlerinde de önemli değişikliğe gitti. Kullanılan NV200, NV300 ve NV400 model isimleri yerlerini Townstar, Primastar ve Interstar’a bırakırken, bu araç modelleri Renault’un ticari araç ürün hatları Kangoo, Trafic ve Master’a dayanıyor.

Her zamankinden daha geniş bir kitleye hitap etmeyi hedefleyen Townstar'ın hem benzinli hem de elektrikli versiyonları, iki dingil mesafesi uzunluğuyla satışa sunulacak. Standart 3,3 metreküp, standart uzunlukla 90 kW/122hp motoru ve 45 kWh bataryası ile Townstar EV, 600 kg yük taşıyabilirken, 1.500 kg çekme kapasitesine ve 300 kilometrelik menziliyle sahip.

4.9 metreküplük uzun şasili versiyon ise yine aynı menzil mesafesine ve römork çekme gücüne ayrıca üst sınıfa yaklaşan 800 kg yük taşıma kapasitesine sahipt. Her ikisi modelde iki adet europalet taşıyabiliyor.

Renault ve Geely Ortaklığına Aramco da Katılıyor Renault ve Geely Ortaklığına Aramco da Katılıyor

Yeni Nissan amblemini ve LED ışıklarını taşıyan yeni Kumiko desenli ızgara Townstar'ı Fransız tedarik ortaklarından ayırırken Japon DNA'sını desteklemek için, bazı tasarım özelliklerinin markanın yakın zamanda piyasaya sürdüğü yeni Ariya modelinden geldiği göze çarpıyor.

Model serisinin Star olarak yeniden adlandırılmasıyla birlikte Andrew Limbert, müşterilerin ve bayilerin birbirleriyle yeniden etkileşim kuracaklarından ve sunacaklarının artık her zamankinden daha güçlü olduğundan emin olduğunu kaydetti.

Editör: Akın Öcal