Hafif ticari araçlarda yaşanan elektrikleşme sürecinde pazar payını arttırmayı planlayan Nissan, kompakt van segmentindeki tamamen elektrikli modeli Townstar’ı Fransa’da özel bir organizasyonla tanıttı.

Yeni Mercedes Vito İnceleme ve Test Sürüşü Yeni Mercedes Vito İnceleme ve Test Sürüşü

Avrupalı diğer büyük otomotiv markalarına göre daha limitli satış adetlerine sahip olan Nissan, özellikle elektrikli ticari araçlar devreye girdiğinde büyük bir paya sahip. Nissan’ın 2017-2021 yılları arasında elektrikli kompakt ticari araç sektöründeki pazarı payı yüzde 33’e ulaşırken toplam elektrikli hafif ticari araç pazarındaki payı ise yüzde 22 seviyesinde. Elektrikli ticari araçtaki güçlü konumuyla yeni modeli Townstar’ın lansmanınında elektrikli modeli öne koyan Nissan, 2030 vizyonuna da yeni bir elektrikli model eklemiş oldu.

Bugün Avrupa’da sadece yüzde 4 seviyelerindeki gerçekleşen elektrikli ticari araç satışlarının 2030 yılına ulaşıldığı zaman yaklaşık yüzde 50 seviyesine çıkması bekleniyor. İlk olarak elektrikli olarak tanıtılacak Townstar’ın benzinli versiyonunun da piyasaya çıkacağı ama dizel versiyonunun olmayacağı belirtiliyor. Paris’te düzenlenen özel etkinlikte konuşan Nissan Avrupa Hafif Ticari Araç Planlama ve Pazarlama Müdürü Andrew Limbert, Nissan Townstar’ın daha önceki versiyonu e-NV200 ile başarılı bir mirasa sahip olduğunu söyledi.

300 kilometre menzil

Akıllı enerji yönetimi ve pil termal soğutması ile optimize edilmiş bir güç aktarma sistemine sahip olan Yeni Townstar'ın tamamen elektrikli versiyonu WLTP döngüsüne göre 300 kilometreye kadar menzil sunarak sınıfının en iyi değerine sahip. Aerodinamik görünümü ve bileşik verimlilik sistemleri sayesinde Nissan Townstar bu menzile ulaşırken 90 KW-122 PS ve 245 Nm tork sağlayan motoru 45 kWh bir batarya besliyor.

11 kW veya 22 kW AC şarjla doldurulabilen batarya DC hızlı şarj ünitesiyle 37 dakika gibi kısa bir sürede yüzde 15'ten yüzde 80'e kadar şarj edilebiliyor.

Gelişmiş teknolojiler

Gelişmiş sensörlerle farklı park pozisyonlarını hisseden otomatik park özelliği, çift dijital ekran, yan rüzgar yardımcısı gibi 20’den fazla Platform kardeşi Renault Kangoo EV’den Nissan'ın binek elektrikli modeli Ariya’ya benzeyen aerodinamik ön tasarımı ve Komiko deseniyle ayrılan Townstar EV, entegre bağlanabilirlik özellikleriyle dikkat çekiyor.

Elektrikli Townstar, Nissan'ın gelişmiş sürüş yardım sistemi ProPILOT Assisti de hafif ticari araç segmentine getiriyor. Bu teknoloji, Nissan'ın Akıllı Çevre Görüş Monitörü (AVM) ile birlikte sürücülere özellikle dar alanlarda manevralar için ekstra destek sağlıyor. Daha önce farklı segment ticari araçlarda sunulan Akıllı Çevre Görüş Monitörü (AVM) de Townstar ile kompakt van segmenti giriyor.

Araçta bulunan ısıtmalı direksiyon simidi, ön cam ve ön koltuklar Townstar kabin konforuna destek oluyor. Ayrıca araçtaki ısı pompası, bataryada gelen ısıyı kabine dağıtarak daha düşük sıcaklıklarda batarya verimliliğe önemli ölçüde katkıda bulunuyor.

800 kilograma ulaşan taşıma kapasitesi

İki farklı aks mesafesiyle sunulan Nissan Townstar EV, standart uzunlukta 3,3-3,9 metreküplük bir hacim 600 kilogram yük taşıma kapasitesi 2 Europaletin sığabildiği kargo alanı sunuyor. Uzun versiyonlu Townstar EV ise 4,3-4,9 metreküplük yük hacmi ve 800 kilogramlık taşıma kapasitesi sağlıyor. Her iki uzunlukta da aracın 1.500 kg'a kadar çekme kapasitesi bulunuyor.

5 yıl - 160,000 km garanti

Avrupa’da pazara sunduğu her hafif ticari araç için 5 yıl veya 160.000 km garanti sunan Nissan, Townstar EV ile bataryanın yüzde 70 sağlıklı kalma durumu için 8 yıllık bir garantiyle bu konuda müşterilerini destekliyor.

İlk olarak standart uzunluktaki Townstar EV van modelini Avrupa’da satışa sunmaya başlayan Nissan, sonbahar aylarında uzun versiyonu, 2023 yılında ise binek modeli Combi EV Avrupa pazarında yerini alacak.

Nissan Townstar EV test sürüşünden notlar

Autoticari.com olarak Selefi eNV 200’e göre menzili yüzde 40’ın üzerinde artan Nissan Townstar’ı Paris’in yoğun trafiğe sahip yollarında test etme şansı bulduk. Kısa kaputu ve ideal sürüş pozisyonu sayesinde iyi bir görüş sunan Townstar EV, manevra kabiliyetiyle dikkat çekiyor. Yüksüz araçla yapılan sürüş olmasından dolayı yoldaki tümsekler biraz fazla hissedilse de aracın yüklenmesiyle birlikte bu durum ortadan kalkacaktır. Sürücü kabininde ikili ve üçlü koltuk seçenekleri bulunan Townstar EV, her yol koşulunda yeterli hızlanmayı da rahatlıkla sağlayabiliyor.

Gelişmiş sürüş sistemleri, aracın menzil ölçümlerinin keskinliği, tasarım, pratiklik ve güvenlik donanımlarıyla Townstar, Nissan’ın elektrikli araçlardaki köklü iddiasını hafif ticari araçlarda da sürdürmesine yardımcı olacak en güçlü model olarak öne çıkıyor.

Editör: Akın Öcal