Eskişehir’de faaliyet gösteren Nemli Taşımacılık, 1984 yılında nakliye kooperatifi olarak kuruldu. 2006 yılında anonim şirketi olarak tekrar yapılanan Nemli, başta maden ocakları olmak üzere nakliyat ve hafriyat taşımacılık alanlarında hizmet veriyor. Firma, yeni teslim aldığı 10 adet Renault Trucks K 520 8x4 EVO kamyonları ile manyezit madenindeki gücünü ve dayanıklılığını arttırıyor.


Nemli Taşımacılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Toy, teslimat sırasında yaptığı açıklamada; “Ateşe dayanıklı yüksek değerli seramik malzeme alanında dünya pazarında ve teknolojisinde lider bir firmanın Türkiye’deki çözüm ortağı olarak çalışıyoruz. Yeni Renault Trucks kamyonlarımızı kullanacağımız bu maden ocağında dünya pazarı için ateşe dayanıklı ham maddelerin üretimi için manyezit madeni çıkartılıyor. Yani tonaj yükümüz kadar, sorumluluk yükümüz de fazla. Bu nedenle araç parkımıza çok önem veriyoruz. Renault Trucks K serisi kamyonları, beş ayrı markanın aynı konfigürasyonlardaki araçları ile karşılaştırarak tercih ettik” diye belirtti.    

Nemli, yılda 5 milyon küp hafriyat, 1 milyon 200 bin ton ham cevher nakliyesi, toplamda 2 milyon ton gibi tesis ve saha içi taşıma yapıyor. Ham cevherin madenden tesislere nakliyesinin yanı sıra işleme süreçlerinden sonra yüzde 80’i ihraç edilen sintermagnetik nihai ürünün gümrüklere taşımasını da yürütüyor.

Filolarındaki araçlarının beş yaş ortalamasına sahip olduğunu belirten Ahmet Toy; “Kamyonlarımız, araç ve damper hariç ortalama 42 ton yük ile yılda 3.000 saat çalışıyor. Yüzde 10’a kadar eğimli arazide bu tonajları taşıyabiliyoruz. Diğer araçlarımız ile kıyasladığımızda en fazla yükü, maksimum yakıt avantajı ile Renault Trucks kamyonlarımız ile taşıyabileceğimizi söyleyebiliriz” şeklinde açıkladı.

Toy, çalışmalarının her mevsim kesintisiz devam ettiğine de değindi; “Operasyonlarımız açısından hava şartları önem taşıyor. Bölgemizde kış ayları oldukça sert geçiyor ve çalışma koşullarımız daha da zorlaşıyor. Bu koşullarda araçların sağlamlığı göz önünde bulundurulmalı. Renault Trucks K serisi kamyonlar sağlamlık anlamında da segmentinde yüksek standartları ile ön plana çıkıyor.”  

MAN Mersin’de 2 Büyük Teslimata İmza Attı MAN Mersin’de 2 Büyük Teslimata İmza Attı


Kooperatife hissedar  sürücüler

Ahmet Toy, firma yapılarının hem kooperatif hem de anonim şirketi olarak devam ettiğini belirterek; “Bölgemizde güçlü bir istihdam sağlıyoruz. Hatta sürücülerimizin bazıları ayrıca firmamızda hissedar. Renault Trucks K serisi araçlarımız ile sürücü eğitimlerini tamamladık ve tüm ekibimiz, kamyonların performansı kadar konfor ve güvenlik özelliklerinden oldukça memnunlar” dedi.   

Renault Trucks K serisi kamyonlar hem karayolu hem de arazi koşullarında dinamik ve hassas yol tutuşuna sahipler. Sürücülerin rutin görevlerini kolaylaştırmak ve emniyetlerini sağlamak için pek çok özellikle donatılan araçlar, yüksek hassasiyetli direksiyon ve dar dönüş yarıçapı ile son derece iyi bir manevra kabiliyeti sunduğu kaydediliyor. Araçlar, motor durduğunda otomatik uygulanan elektrikli park freni ve yokuşta kalkış destek sistemi gibi sürücüleri ve yükleri koruyucu sistemlerle de donatılıyor.

Koçaslanlar Otomotiv Genel Müdürü Mesut Süzer, açıklamada bulunarak; “Renault Trucks K serisi, segmentinde en güçlü, dayanıklı ve tasarruflu kamyonlar. İnşaat, maden sahaları gibi zorlu koşullarda hizmet sunan müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak donanım ve özelliklere sahipler. Geniş ve güçlendirilmiş şasisi ile ekstra dayanıklılık ve güvenlik sağlıyorlar. Renault Trucks K serisinin iddialı şasi aralığı, sahada çalışma ve manevra kabiliyetini de artırıyor. Tüm donanımlarının yanı sıra 12 mm kalınlığında Extrem şasiye sahip bu özel kamyonlar, şasi aralığının geniş olmasıyla yüksek eğimli yerlerde devrilme riskinin minimuma düşürdüğünden Nemli’nin operasyonları için güvenilir bir araç. Rakipsiz performans sunan motorları ve araçların teknik özellikleri sayesinde Nemli’nin kârlılığını her yönden arttıracağına inanıyoruz” diyor.

Editör: Akın Öcal