Hyundai’nin Hidrojenli Kamyonları İsviçre’de 10 Milyon Km’yi Aştı Hyundai’nin Hidrojenli Kamyonları İsviçre’de 10 Milyon Km’yi Aştı

Münih Havalimanı'nda 1.430 beygir gücüne sahip (1.450 PS – 1.030 kilovat) ön ısıtmalı Volvo motoru ve iki adet 4800R Allison tam otomatik şanzımanlı, 52 tonluk Panther aracı saniyeler içinde 120 km/saat hıza çıkabiliyor. 

Yaklaşma ve ilk söndürme çalışmaları için maksimum 180 saniye, tüm yangın söndürücülerin devreye girmesine kadar en fazla iki dakika sürede itfaiyeciler Panther'le görevlerini beş dakikadan kısa bir sürede tamamlıyor. Münih Havalimanı İtfaiye Teşkilatı Araç Teknoloji Başkanı Jürgen Reichhuber, "Acil bir durumda, hassasiyet ve hız çok önemli. Panther, şu anda en büyük yangın söndürme aracımız ve acil durum alarmına bağlı olarak ilk müdahale eden yangın söndürme aracı olarak kullanılıyor" dedi. 

Havalimanı İtfaiye Teşkilatı Müdür Yardımcısı Florian Klein ise; "Münih Havalimanı İtfaiye Teşkilatı olarak benzersiz eğitim tesisi, modern ve yenilikçi ekipmanları, son derece profesyonel ekibi ve dört yeni Panther aracının da bulunduğu itfaiye filomuzla gurur duyuyoruz" şeklinde açıkladı. Panther 8x8 araçlar, 2020 ile 2022 yılları arasında eski itfaiye araçlarının yerini aldı. Panther kamyonlardan ikisi, araç üstüne monte edilen döner taretlerle donatılırken diğer ikisinde Stinger söndürme kolları bulunuyor. Böylece neredeyse her konumdan yangınla mücadele edilmesi sağlanıyor.

Flughafen München GmbH, Avrupa’yı kapsayan bir ihale sürecinin ardından, üstün araç kontrolü ve mürettebat konforunun yanı sıra sağlamlık, maksimum etki ve hızlanma sağlamak üzere bu araç konfigürasyonunu tercih etti. Acil bir durumda 52 tonluk kamyonun en yüksek hızda ve kontrollü bir şekilde hareket etmesi için motor gücü ve torkun sekiz tekerleğe çekiş gücünde kesinti olmaksızın tamamen iletilmesi gerekiyor. Patentli tork konvertörlü ve kesintisiz tam güçte vites değiştirme özelliğine sahip Allison tam otomatik şanzıman, bu noktada gereken hızlanma ve çekişi sunuyor. 

Jürgen Reichhuber ise; "Birkaç yıldır düzenli olarak otomatik tork konvertörlü şanzımana sahip araçları tercih ediyoruz. Artık araçlarımızın %90'ı tam otomatik şanzıman donanımlı ve filomuzun yaklaşık üçte ikisi Allison teknolojisine sahip. Neredeyse hiç arıza yaşamıyoruz, güvenilirlikleri son derece yüksek ve manevra kabiliyetleri çok iyi. Tork konvertörü, aracın çok hassas ve kusursuz bir şekilde manevra yapmasına olanak tanıyor" şeklinde açıklıyor.  

13 metre uzunluğunda, 3 metre genişliğinde ve 4 metre yüksekliğinde olan Panther’ler toplam 1.430 beygir (1.030 kilovat – 1.450 PS) gücüne sahip iki Volvo D16, Euro 6 motora sahip. Tork konvertörü ve retarderli iki Allison 4800R tam otomatik şanzıman, ağır araçlarda hızla vites geçişi ve yaklaşık 20 saniyede 0'dan 80 km/saat’e hızlanma sağlıyor. Azami hız ,135 km/saat ile sınırlı oluyor. 

Bu çift motor teknolojisi, ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü) spesifikasyonlarına göre, Panther'in tüm uçuş operasyonlarında acil durum mahalline üç dakika içinde müdahale edebilmesi için gereklilik oluyor. 

Söndürme su deposunda, 12.500 litre (3.302,5 galon) suyun yanı sıra 1.500 litre köpük kapasitesi bulunuyor. Stinger söndürme koluna sahip araçlar ilave 500 kilogram söndürme tozu taşıyor. Araç üstüne monte taretlere sahip modeller, karbondioksit (CO2) söndürme sistemiyle donatılıyor ve 120 kilogram CO2 taşıyor. Yerleşik pompanın kapasitesi dakikada 10.000 litreye ulaşırken elektronik olarak kontrol edilen taretler, söndürme kolundaki RM65 taretle dakikada 6.000 litreye veya kamyon arkasındaki RM35C taret ile dakikada 4.750 litreye kadar püskürtme sağlıyor. 

Ayrıca Panther kamyonları, uçak yakıtının aracın altına akması durumunda hızlı müdahale edilebilmesini sağlayan hortumu makaraları ve kendini koruyan nozullarla donatılıyor. Gerekirse, araçtaki yangın söndürme kapasitesinin tamamı, 90 saniyeden daha kısa bir sürede kullanılabiliyor. Yaklaşma sırasında Pompalama ve Döndürme işlemine geçilerek taretler ve zemin püskürtme nozulları da etkinleştirilebiliyor.
 

Editör: Akın Öcal