Mercedes-Benz Türk, 2023 yılında ülkemizdeki iki önemli ticari araç yatırımı olan Hoşdere Otobüs ve Aksaray Kamyon Fabrikalarında kurulduğu tarihten bu yana yıllık en yüksek kamyon ve otobüs üretim hacmini yakaladı.  Mercedes-Benz Türk, aynı zamanda kamyon ihracatına başladığı 2001 yılından bu yana en yüksek kamyon ihracat adedine ulaştı. 

Mercedes Katı Atık Sektöründeki Müşterileriyle Buluştu Mercedes Katı Atık Sektöründeki Müşterileriyle Buluştu

Aksaray’da 27 bin 680 adetlik rekor kamyon üretimi
Türkiye’nin kalkınmasına önemli katkılar sunmaya devam ettiklerini kaydeden Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Aksaray’da yıllık 8-10 bin adet kamyon üretme hedefi ile yola çıkan fabrikamız, 2023 yılında 27.680 adet ile tarihinin en yüksek üretimine imza attı. Yıllar içerisindeki üretim adetlerimizin gelişimi bizim açımızdan gurur verici. 1986 yılında açılan fabrikamızda 50 bininci kamyonu 2004 yılında banttan indirmiştik. Bunun üzerinden yaklaşık aynı süre geçmişken aradaki 19 yıllık zamanda 300 binin üzerinde kamyon ürettik ve 2023 yılı 350 bininci kamyonumuzu banttan indirdiğimiz yıl oldu. Biz sadece kamyon üretmiyor aynı zamanda ürettiğimiz kamyonların önemli bir kısmını da Avrupa’ya ihraç ediyoruz. 2023 yılında Türkiye’den ihraç edilen her 10 kamyondan 7’sini Anadolu’nun merkezindeki Aksaray Kamyon Fabrikamızın bantlarından indirerek tarihimizin en yüksek ihracat adedine ulaştık.

Hoşdere’de 4 bin 308 adetlik otobüsle rekor kırıldı
Diğer bir gurur kaynağımız ise ürettiği otobüslerin yüzde 85’ini Avrupa’ya ihraç eden Hoşdere Otobüs Fabrikamız. 2023 yılında 4.308 adet ile tarihinin en yüksek üretim adedine ulaşan fabrikamız, Türkiye’de üretilen her 5 otobüsten 2’sini banttan indirdi. Çok başarılı bir yılı geride bırakırken her iki fabrikamızın bu büyük başarısında emeği olan tüm çalışanlarımızı kutluyorum.”

Editör: Akın Öcal