Yeni Volkswagen Transporter’ın Satış Fiyatı Belli Oldu Yeni Volkswagen Transporter’ın Satış Fiyatı Belli Oldu

Elektrikli araçlara geçiş döneminde üretim organizasyonunu yeniden düzenleyeceğini daha önce duyuran Mercedes-Benz Vans, Polonya'nın Jawor kentinde dünyanın ilk tamamen elektrikli fabrikasını kurma niyetini açıkladı. Mercedes-Benz Vans, gelecekte, yeni elektrikli büyük van platformu VAN.EA (Van Electric Architecture) panelvan modellerini bu fabrikada üretmeyi planlıyor. 
Henüz son kararın verilmediği açıklanırken Jawor'daki yatırım için sübvansiyonların verilmesi de dahil olmak üzere çeşitli koşulların nihai olarak yerine getirilmesine bağlı olduğu kaydediliyor.  Mercedes-Benz binek araçlar tarafında, Jawor'da 2019'dan beri içten yanmalı motorlar ve 2021'den beri bataryalı sistemler üretiyor.
Mercedes-Benz Vans tarafından Eylül ayında yapılan açıklamada elektrikli büyük ticari araçların merkezinde Mercedes-Benz AG üretim ağında Orta/Doğu Avrupa merkezli kurulu bir tesisin Mercedes-Benz Vans üretim ağına dahil edilmesi yer almasından bahsedilmişti. Şirket, Sprinter ve eSprinter’ın üretildiği Düsseldorf fabrikasında açık kasalı ve şasi olarak VAN.EA temelinde üretim yapacağını da duyurmuştu. 
Yeni Mercedes-Benz eSprinter
Mercedes-Benz, 2023 yılında tanıtacağı Yeni eSprinter'ın üretim öncesi bir modelini, Ekim ayında gerçek yol koşullarında test etti. Yeni model sadece tek bir şarj dolumuyla  Stuttgart'taki Mercedes-Benz Müzesi'nden Münih Havalimanı'na gidip tekrar geri geldi. Bu, 100 kilometrede 21,9 kWh güç tüketimi ile 475 kilometrelik bir mesafeye karşılık gelirken sektördeki en yüksek menzillerden birine de ulaşılmış olduğu kaydedildi. Güzergahtaki otoyolların yüksek oranı ve Swabian Jura'ya tırmanma nedeniyle rotanın yakıt tüketimi açısından son derece zorlu olmasına rağmen bir TÜV yetkilisinin refakatında gerçekleşen test sürüşünün sonuçları ikna edici bulundu. 
 

Editör: Akın Öcal