Global ülke sıralamasında 2 basamak yukarı taşıyarak 12’nci sıraya çıkan Mercedes-Benz Türkiye, 2024 yılına da iddialı başlayarak, Ocak ayında satışlarını bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 200 artırdı. 

Enflasyonist ortamda otomotivin yatırım aracı olarak tercih edilmesinin 2023’te rekor satış getirdiğini söyleyen Mercedes-Benz Otomotiv İcra Kurulu ve Otomobil Grubu Başkanı Şükrü Bekdikhan “Yıl sonu tahminleri 2024’te pazarın normal seviyesi olan 800 bin araç seviyelerine gelmesiydi. Ancak Ocak ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 71’in üstünde bir artış kaydedildi. Bu dönemde Mercedes-Benz’in satışları da yaklaşık yüzde 200 arttı. Belirsizlik ve daralma endişeleriyle girdiğimiz 2024’te yine rekor ile başlamış olmamız memnuniyet verici, ancak yılın geneli için Şubat ve Mart performansı daha net bir gösterge olacaktır. Şartlar ne olursa olsun, elektrikli dönüşüm ve müşteri deneyimi odağımızla hedefimiz 2024’te de premium pazarda liderliğimizi devam ettirmek” diye konuştu.

Akdeniz: “eSprinter’i Türkiye’ye getiriyoruz”
2023’te hafif ticari araç satışlarını bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 47 artırarak 9 bin 294 adet olarak gerçekleştirdiklerini ve yılın ikinci yarısında hafif ticari araç ailesini genişleteceklerini belirten Mercedes-Benz Hafif Ticari Araçlar İcra Kurulu Üyesi Tufan Akdeniz  markanın büyük ticarisi elektrikli eSprinter’i Türkiye’ye getireceklerini açıkladı. 

Yeni Mercedes-Benz Vito Türkiye’de Satışa Sunuldu Yeni Mercedes-Benz Vito Türkiye’de Satışa Sunuldu

Tüm yılların en yüksek satış adetlerine ulaştıklarını kaydeden Akdeniz, “Yeni modellerimizin yanı sıra tamamen elektrikli eSprinter’i de Türkiye pazarına sunarak binek otomotivdeki elektrikli iddiamızı hafif ticariye de taşımayı hedefliyoruz. Vito segmentinde insan taşımacılığında 1’inci sıradayız. Mercedes-Benz olarak Sprinter ve Vito satışında tüm yılların en yüksek adedine ulaştık. Türkiye’de yer alan modellerimizle lüks segmentte en çok tercih edilen marka olmaya devam edeceğiz. Hem müşterilerimizin hem de onların müşterilerinin yüksek teknolojili, güvenlikli ve konforlu araçları kullanmalarını sağlayacağız” dedi. 
 
Yenilenen Mercedes-Benz eSprinter, Türkiye’de ilk defa iki gövde uzunluğu, iki batarya boyutu ve iki farklı motor seçeneği ile pazara sunulacak.
 

Editör: Akın Öcal