Yeni Volkswagen Transporter’ın Satış Fiyatı Belli Oldu Yeni Volkswagen Transporter’ın Satış Fiyatı Belli Oldu

2023 yılının ilk yarısında yüzde 60 büyüyen hafif ticari araç pazarında yüzde 63 büyüdüklerini aktaran Mercedes Benz Otomotiv Hafif Ticari Araçlar İcra Kurulu Üyesi Tufan Akdeniz, bu dönemde marka olarak pazardan daha hızlı büyüdüklerini açıkladı. 
Türk hafif ticari araç pazarı yüzde 60 büyüdü
Autoticari.com için Türk hafif ticari araç pazarını ve Mercedes Benz performansını değerlendiren Akdeniz, 2023’te toplam hafif ticari araç satışlarının, bir önceki yılın aynı dönemine göre, yaklaşık yüzde 60 artığını kaydetti. Pazarda gerçekleşen hafif ticari araç satışlarının yüzde 80’inden fazlasının van gövde tipi araçlar oluşturduğunu söyleyen Akdeniz, ikinci sırada da kamyonet gövde tipi ver aldığını aktardı.

Satışların bu şekilde devam etmesi durumunda 2023 sonunda Türk pazarında 250 bin hafif ticari araç satışına ulaşılabileceğini tahmin ettiklerini de açıklayan Akdeniz, “Mercedes-Benz olarak hafif ticari araç satışlarımız da pazardaki bu güçlü talepten etkilenerek pazar büyümesi ile orantılı olarak artış gösterdi. Hafif ticari araç satışları bir önceki aya göre yüzde 27,3 büyürken, aynı dönemde hafif ticari araç satışımız 5 katından fazla arttı” dedi. 


Mercedes Benz olarak yılın ilk 6 ayında, aylık ortalama satış adetlerinin yaklaşık 600 araç seviyesinde yer alarak toplamda 3 bin 600’ün üzerine çıktığını aktaran Akdeniz, şunları söyledi: “Satışlarımız pazarın üzerinde büyüme göstererek geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 63 artış gösterdi. 2022’de Mercedes-Benz Vito’nun Türkiye’deki yirmi beşinci yılında 40 bin adedi aşan bir satış rakamına ulaştık.”

Vito satışlarında rekor artış
Vito’daki yüksek ivmeyi 2023 yılında da gördüklerini açıklayan Akdeniz, sözlerini şöyle tamamladı: “Yılın ilk 6 ayında Mercedes-Benz Vito satışlarımız toplam satışlarımızın yüzde 15’ini oluştururken geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 136 artarak 2.549 adede ulaştı. Aynı dönemde Sprinter modelimizin satışlarında ise geçen yıla göre yüzde 3’lük bir gerileme gözlendi. Piyasa koşullarına uygun olarak attığımız adımlarla ve yenilikçi yaklaşımımızla yakaladığımız bu ivmeyi sürdürmeyi hedefliyoruz.”
 

Editör: Akın Öcal