Sürekli iyileştirme prensibi ile tüm model ailesinde yenilikler gerçekleştiren Mercedes-Benz Türk, Mercedes-Benz Türk, Actros, Arocs ve Atego’dan oluşan çekici, inşaat ve kargo-dağıtım gruplarında yeni motor ve şanzıman teknolojilerini müşterileriyle buluşturmaya başladı. Mercedes-Benz Türk, geçtiğimiz günlerde tanıtılan OM 471 motorunun yeni neslini Ekim ayından itibaren Actros ailesinde sunmaya başladı. Yeni ateşleme sistemine sahip olan 3. nesil OM 471, motor gücüne en uygun turbo besleme seçenekleri ile sunuluyor. 480 PS’e kadar Mercedes-Benz Actros çekici ve kamyonlarda yakıt tüketimi odaklı turbo beslemeyle sunulan motor, turbo beslemesi ve seçilen sürüş moduna göre bir önceki nesle kıyasla yüzde 3 ila yüzde 4 arasında değişen yakıt verimliliği sağlıyor. 510 PS - 530 PS güç seçeneğine sahip Actros çekici ve kamyonlar ise güç odaklı turbo besleme ile donatılıyor.
G281-12 şanzıman ile donatılan Mercedes-Benz Actros 1848 LS modelinde ise standart ve power sürüş modlarında 7 ve 12. vitesler arasında 200 Nm'lik ekstra bir tork sunularak otoyol rampalarında veya sollama gibi durumlarda tek tuşla ekstra güç sağlanıyor. 
3. nesil OM 471 motor ile güçlendirilmiş motor freni -Powerbrake- gücünde de yeniliklerle turbo tipine göre 380 kW - 425 kW arasında güç sunmaya başladı. 


Bir başka yenilik olarak daha hızlı vites geçişi ve kalkışlarda daha doğru vites seçimi sağlayan Powershift Advanced paketi, 3. nesil OM 471 motorlu araçlarda standart olarak sunulmaya başladı. İlk etapta sadece 3. nesil OM 471 motorlu araçlarda sunulan Powershift Advanced paketi ile iyileştirilmiş kalkış ve vites değiştirme performansı, yüzde 40’a kadar azaltılmış tork kesintisi süresi ve optimize edilmiş kavrama kontrolü sunuluyor.
Yenilikler Actros kabin ve kokpitine de yansıdı 
Mercedes-Benz Türk, Actros ailesinin kokpitlerinde de önemli yenilikler dikkat çekiyor. Mercedes-Benz Actros 1845 LS modelinde sunulan klasik kokpitin gösterge paneli 10,4 cm'den 12,7 cm'ye yükseltilirken, Mercedes-Benz Actros L 1848 ve Actros L1851 LS modellerinde standart olarak sunulan 10 inçlik multimedya kokpitten Mercedes-Benz Actros L 1851 LS Plus paketinde standart olarak sunulan 12 inçlik Multimedia Kokpit Interaktif’e geçildi. Böylece bütün Mercedes-Benz Actros L çekici ailesinde artık 12 inçlik Multimedia Kokpit Interaktif standart hale geldi.  
Daha önce Mercedes-Benz Actros L1851 ve Actros L 1851 Plus modellerinde sunulan LED farların Actros L 1848 modelinde de sunulmaya başlaması sayesinde Actros L ailesinin tüm üyeleri LED farlara geçiş yapmış oldu. Ayrıca Mercedes-Benz Actros L ailesinin tüm modellerinde alt yatak için yeni konforlu şilte ve mesafe kontrol asistanı standart olarak sunulmaya başlandı. 
Zorlu koşullara daha kalın şasi seçeneği
Damper römork ile yapılan hurda ve hafriyat taşımacılığı için piyasadan gelen daha kalın şasili Mercedes-Benz Actros 1845 LS talepleri doğrultusunda yapılan çalışma neticesinde, modelin şasi kalınlığı artık 6 mm’den 8 mm’ye çıkartılabiliyor. Opsiyonel olarak sunulan ilgili donanım ile ön aks ve makas 7.5 tondan 8 tona çıkartılırken, aracın lastik ölçüleri de 295/80’den 315/80’e dönüştürüldü. Bununla birlikte Mercedes-Benz Actros 1845 LS’in ağırlık varyantı da 18 tondan 20.5 tona yükseltildi.
Nakliye ürün portföyünde yer alan tüm standart araçlarda 10,4 cm büyüklüğündeki gösterge paneli yerine 12,7 cm büyüklüğündeki yeni gösterge paneli sunulmaya başlandı. Daha önce nakliye ürün portföyünde yer alan yerli araçlarda LED gündüz sürüş farı sunulurken, gelen yeniliklerle birlikte nakliye ürün portföyündeki kısa kabinli yataksız ithal tüm standart araçlarda LED gündüz sürüş farı ve LED sinyal lambası sunulmaya başlandı.
Bu yeniliklere ek olarak Mercedes-Benz Actros 3242 L Plus paketi özel yeniliklere kavuştu. Sürücü koltuğu ısıtmalı olan Actros 3242 L Plus pakette, muavin koltuğu ısıtmalı ve süspansiyonlu versiyon ile değiştirildi. 


Arocs’ta motordan gösterge paneline önemli yenilikler 
Yeni nesil OM 471 motor ile donatılmaya başlanan Mercedes-Benz Arocs inşaat kamyon serisinde de kabin içinde yenilikler sunulmaya başlandı. Mercedes-Benz Arocs’ta; kabin içi konforu artıran 10,4 cm büyüklüğündeki gösterge paneli yerine 12,7 cm büyüklüğündeki yeni gösterge paneli, USB bağlantılı radyo yerine bilgi eğlence sistemine sahip dokunmatik radyo ve daha önce opsiyon olarak sunulan filo yönetim sistemlerinin kolay kurulumunu sağlayan “filo yönetim sistemi ön hazırlık” opsiyonu artık standart olarak sunuluyor. Gündüz sürüş farı ise LED gündüz sürüş farı ve LED sinyal lambası ile değiştirildi.
Mikser Mercedes-Benz Arocs 4142B modelinde sürüş konforunu artıracak konforlu tip çelik kabin süspansiyon standart olarak sunulurken, Arocs 4148K ve 4851K modelinde inşaat araçları için fonksiyonel kullanıma yönelik Arka Kurtarma Çeki Kancası - Ringfeder standart donanıma eklendi.
Mercedes-Benz Arocs 1842 ve Arocs 3351 modellerinde 10,4 cm büyüklüğündeki gösterge paneli yerine 12,7 cm büyüklüğündeki yeni gösterge paneli, USB bağlantılı radyo yerine bilgi eğlence sistemine sahip dokunmatik radyo ve LED Gündüz Sürüş Farları sunulmaya başlandı. 
Multimedia Kokpit Interaktif, ambiyans aydınlatma, Premium yataklar ve cam versiyonlu elektrikli sunroof gibi birçok premium yeniliğe kavuşan 2.5 metre kabine sahip Mercedes-Benz Arocs 3353 ve Arocs 3358 modelleri, dış donanımda ise LED Gündüz Sürüş Farları ve aydınlatmalı Mercedes-Benz yıldızı ile sunuluyor.   

Hafif Ticari ve Otobüs Büyürken Kamyon Pazarı Daraldı Hafif Ticari ve Otobüs Büyürken Kamyon Pazarı Daraldı


Atego’da Powershift şanzıman standart
Mercedes-Benz Türk, hafif kamyon segmentinde şehir içi dağıtım, kısa mesafe taşımacılığı ve kamu uygulamalarında tercih edilen Atego modellerinde Powershift şanzıman standart olarak sunulmaya başlandı. Ayrıca diğer kamyon modellerinde olduğu gibi Mercedes-Benz Atego araçlarda da 10,4 cm büyüklüğündeki mevcut gösterge paneli yerine 12,7 cm büyüklüğündeki yeni gösterge paneliyle sunulmaya başlandı. 
Mevcut durumda çöp paketlerinde standart olarak sunulan PSM’nin tüm Mercedes-Benz Atego portföyünde sunulmaya başlanması ile üst yapı ile araç arasında daha fazla uyum sağlanıyor. 
 

Editör: Akın Öcal