Dünya çapında binek ve ağır ticari birimlerinin ayrılmasıyla yeniden şekillenen Daimler-Mercedes Benz yapılanmasındaki değişiklik finansmandaki yeniliklerle devam ediyor. 
Aktif büyüklük ile Türkiye’deki en büyük finansman şirketi olarak yeniden yapılanan Mercedes-Benz Kamyon Finansman, Mercedes Benz markalı kamyon ve otobüs ve Fuso markalı araçlar için daha uzman bir yapıyla hizmet verecek.  
Mercedes-Benz Kamyon Finansman’ın tanıtım toplantısı 1 Kasım 2022 tarihinde İstanbul’da Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirilirken Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün ve Mercedes-Benz Kamyon Finansman CEO’su Gökmen Onbulak, yeni yapıyla ilgili detayları paylaştılar.
Onbulak: “Daimler’in en başarılı finansman şirketi”
Türkiye’deki en büyük finansman şirketi olduklarını vurgulayan Onbulak, son iki yılda katlanarak artan aktif büyüklüğün bu yılda bir önceki yıla göre iki kat artmış olacağını vurguladı. Satılan her 10 kamyondan 5’ine her 10 otobüsten 7,5’ine finansmanını sağlayarak Daimler’in Avrupa bölgesindeki en başarılı finansman şirketi olduklarını ve bu başarıyı sürdüreceklerini ifade eden Onbulak, portföy büyüklüklerinin10,5 milyar TL’yi geçtiğini bunun 6,5 milyar dolarının yeni finansman kaynağı olduğunu vurguladı. 

Atık Toplamada En Uygun Yakın Biyo-CNG Atık Toplamada En Uygun Yakın Biyo-CNG


Mercedes-Benz olarak 22 yıldır Türkiye’de finans hizmeti verdiklerini; pazardaki müşterilerinin durumlarını iyi bildiklerini ve amaçlarının müşterilerine krediye daha kolay erişimini sağlayarak işlerinin devamına katkıda bulunmak olduğunu söyleyen Onbulak, “Sadece marka finansmanı yaparak misyon finansmanı sağlıyoruz. Bir yatırım malı finanse ediyor olmanın bilinciyle en büyük özelliğimiz zor zamanlarda dahi kredi akışını kesmiyor olmak” dedi. 
1 Ekim 2022 tarihinden itibaren Daimler’in yeni  stratejisi sonucu yeni yapılanmanın hayata geçtiğini kaydeden Onbulak, kurulan finansman şirketi Frankfurt borsasında en büyük 40 şirketten biri olduğunu da vurguladı.
Sorulan bir soru üzerine treyler ve üstyapı finansmanı için de bilgi veren Onbulak, faaliyetlerinin ikinci elde de devam edeceğini, müşterilerinin ihtiyaç duyduğu zamanlarda örneğin Koluman gibi bayilerinin temsilciğini yaptıkları treyler ve üstyapı alımlarında da finansal destek sunabildiklerini sözlerine ekledi.
Sülün: “Kredi süreçleri hızlanacak” 
Müşterilerinin nakit akışına göre program yaptıklarını kaydeden Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün, yeni yapılanmanın kamyon otobüs müşterisinin faydasına olacağına inandığını kaydetti. Mercedes-Benz Kamyon Finansman'ın yeni yapılanmasıyla uzmanlaşma sağlanacağı için kredi süreçlerinin daha hızlı ilerleyeceğini söyleyen Sülün, sektörü iyi tanıdıklarını da sözlerine ekledi. 


 

Editör: Akın Öcal