Bursa’da Tofaş fabrikasında 23 yıl önce üretilmeye başlanan ve ülkemizde segmentine ismini veren Fiat Doblo'nun yeni neslinin tanıtımı Türk otomotiv tarihi için  önemli bir dönüşümünün de sinyalini veriyor. 
Doblo bugüne kadar 2,3 milyon adet üretilen ve 43 ülkeye ihraç edilen Fiat Doblo ülkemizde de 500 bin adedin üzerinde satılarak önemli bir başarıya imza attı. Verimlilik ve yük taşıma özellikleriyle 2006 yılında ikinci nesliyle ve  2011 yılında üçüncü nesliyle Uluslararası Yılın Ticari Aracı Ödülü’nü kazanan Doblo'nun Fiat’ın 2023 yılının ilk 5 ayında sahip olduğu yüzde 24,6’lık Pazar payında da büyük role sahip. 
Doblo’nun yerine K0 modeli gelecek 
Neredeyse 1 yıl önce Türkiye’de üretilmeyeceği açıklanan Doblo’nun yeri Tofaş ve Stellantis tarafından yapılan ortak açıklamayla K0 kodlu orta segment hafif ticari araçla 2025 yılından itibaren doldurulacak. Mayıs ayının son günlerinde üretimi durdurulan ve hızlı bir tedarik süreciyle boşluk yaşanmadan yeni neslinin tanıtıldığı Doblo’nun yerine Tofaş Bursa Fabrikası'nda üretilmeye başlanacak olan modelin üretim hazırlıkları da hızlı bir şekilde başlayacak. 
Stellantis’in İspanya Vigo fabrikasında üretilen Yeni Doblo’nun tanıtım toplantısında konuşan Fiat Direktörü Altan Aytaç, yaptığı konuşmada Türk otomotiv endüstrisinin en önemli ürünlerinden biri olan Doblo’nun platform kardeşleriyle ortak özellikleri olan Fiat Doblo’yu  kulak verdikleri müşteri talepleriyle ticari araçta deneyimle yaygın bayi ve servis ağıyla ayrıştıracaklarını açıkladı. 
Üretim yeri değişen Yeni Doblo tasarımında ön far ve ızgara çizgisi dışında Stellantis çatısı altındaki modellerle aynı teknik özelliklere ve teknolojik donanımlara sahip. Fiat Chrysler Auto (FCA) ve PSA Grubu’nun birleşmesiyle doğan Stellantis çatısı altında Peugeot Rifter ve Partner, Citroen Berlingo ve Opel Combo’nun dışında Toyota Proace City ile de kardeş olan Yeni Doblo, sınıfının en başarılı ailesine katılıyor.


Yeni seçenekler, daha fazla müşteri grubu
Yeni nesil Doblo’ya geçişle birlikte Multijet motor devri sona ererken Doblo’nun kamyonet modeli olan Practico da ömrünü tamamlamış oldu. Ancak önemli bir yenilik olarak yeni Doblo’nun ilk defa otomatik vites seçeneğine endüstrinin en iyilerinden biriyle girdiği yine ilk defa cam tavan seçeneğine şık bir tasarımla kavuştuğunu da hatırlatmak lazım. 
Çok daha yeni bir platform ailesine girmenin avantajlarını kullanıcılarına sunacak olan yeni Doblo’yla birlikte sınıfının en yüksek gelişmiş sürüş sistemlerine de kavuştuğunu belirtelim.

 
Yük taşıma özellikleri güçlendi
Yeni Doblo manuel 100 HP gücünde 1,5 litrelik motor seçeneği ve yine aynı motor seçeneğinde hem manuel hem de 8 ileri otomatik (EAT) şanzımanlı 130 HP gücündeki 2 dizel motorla satışa çıktı. Önden çekişli araçtaki motor 250 Nm torka sahip.
Yeni Nesil Doblo, yük taşımacılığına uygun Cargo ve binek Combi gövde tiplerinde; Easy, Urban, Premio Plus donanım seçenekleri satın alınabilecek. Combi’de aracın neredeyse her alanında bulunan yeterli ve akıllı saklama alanları aracın pratikliğini arttıran unsurlar arasında yer alıyor.

Doblo’nun Cargo versiyonun 4,753 mm uzunluğundaki Maxi (uzun şasi) versiyonuyla da sunulacak. 4403 mm uzunluğundaki Standart Doblo Cargo, 3,9 metreküpe yükleme hacmine sahip. Davlumbazlar arası 1229 mm yükleme genişliğine ve 557 mm yükleme eşiğine sahip olan Yeni Doblo’nun yük taşıma kapasitesi 980 kilograma kadar çıkıyor.
Tek ve çift yolcu koltuk seçeneğiyle alınabilecek olan Yeni Doblo’da sunulmaya başlanacak uzun yükler için ön koltuk alanın da kullanılması aracın pratik özelliklerini güçlendiren başka bir yeni teknoloji olacak.


Elektikli Doblo 2023’te Türkiye’ye gelecek
Yeni Nesil Doblo, ayrıca dizel motor seçeneklerine ilave olarak; tamamen elektrikli motora da sahip olacak. Şehir içinde 400 kilometreye yakın menzil sunacak elektrikli  E-Doblo, 2023 yılının son çeyreğinde satışa sunulacak. 

Yeni Doblo lansman fiyatları

Elektrikli DFSK EC35 Pro Panelvan Elektrikli DFSK EC35 Pro Panelvan

Doblo Cargo Standart 1.5 100HP MT 509.900 TL

Doblo Cargo Maxi 1.5 100HP MT ise 544 bin 900 TL

Doblo Combi Easy 1.5 100HP MT model 644 bin 900 TL

Doblo Combi Urban 1.5 130HP MT 694.900 ve 1.5 130HP AT 764.900 TL

Doblo Combi Premio Plus 1.5 130HP AT ise 809.900 TL

Editör: Akın Öcal