Dünyanın en büyük jant üreticileri arasında yer alan ülkemizin önemli ihracatçılarındana olan Maxion İnci Jant Grubu, dijitalleşme çalışmalarını, dünyanın önde gelen hizmet ve teknoloji tedarikçilerinden Bosch Grubu iş birliği ile artırarak devam ediyor. Dijital Dönüşüm projesinde bugüne kadar elde edilen başarıları ve gelinen aşamayı sahadaki uygulamalarını görmek ve sürecin devamı için gereken aşamalar hakkında görüş alışverişinde bulunmak üzere, Maxion İnci Jant Grubu’nun ev sahipliğinde Manisa’da düzenlenen toplantıya Bosch Türkiye ve Orta Doğu Başkanı Daniel Korioth katıldı.

Allison Transmission Yangın-Kurtarma Çözümlerini Sergiliyor Allison Transmission Yangın-Kurtarma Çözümlerini Sergiliyor

Projeyle ilgili konuşan Maxion İnci ve Maxion Jantaş Yönetim Kurulu Başkanı ve Maxion Wheels Global Liderler Kurulu Üyesi Mustafa Zaim şunları söyledi; “Maxion İnci Jant Grubu olarak insan odaklı dijitalleşme kültürünün şirketleri daha dayanıklı hale getirdiğine inanıyoruz. Rekabetçiliğin ve maliyetlerin arttığı, sistemlerin giderek daha karmaşık hale geldiği günümüzde sürdürülebilirlik için verimli üretim çok daha önemli hale geliyor. Verimli üretim de dijital dönüşüm ile veriye dayalı sistemlerin kurulması ve bu sistemlerin birbiri ile entegrasyonu sayesinde gerçekleşiyor. Bu bakış açısıyla verinin dijital dönüşümün hammaddesi olduğunu söyleyebiliriz. Dijital dönüşüm ile yaptığımız aslında bir ekosistem kurmak. Kurulan bu ekosistemde iş birlikleri ve yeni iş modellerinin tasarlanması önem kazanıyor. Dijital dönüşüm ile mevcut oyunu iyileştirmiyoruz, oyunu komple değiştirmeyi hedefliyoruz, yeni oyun kuruyoruz diyebilirim. Bu kapsamda Bosch ile yaptığımız iş birliğinin verimli sonuçlarını almaya başladık. Bosch Grubu ile yaptığımız çalışmalara ek olarak bugüne kadar izlenebilirlik, sanal gerçeklik, görüntü işleme ve yapay zekâ, bakım süreçlerinin dijitalleşmesi, kestirimci bakım ve kalite uygulamaları, robotik süreç otomasyon uygulamaları gibi birçok konuda 46 adet proje tamamlandı. Bu sayede artık ürüne ait tüm verileri görebiliyor, analiz edebiliyor, hatta üretim hattında ürün akarken verileri önceki ve sonraki istasyonlara aktararak geleceğe ilişkin yönlendirmeler yaparak optimizasyon sağlıyoruz. Alüminyum fabrikamızın pilot hattı tamamen yapay zeka ile akıllı fabrika statüsünde çalışıyor. Grup olarak entegrasyon ve saha uygulamaları açısından Türkiye’deki 100 şirketin ilk beşindeyiz. Hedefimiz, 2025 yılına kadar tüm işletmelerimizi bütün süreçleri kapsayacak şekilde akıllı dijital işletmelere dönüştürmek.”

Maxion İnci Alüminyum’a özel dijital yazılım

Bosch Türkiye ve Orta Doğu Başkanı Daniel Korioth da yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Bosch olarak Türkiye’de bulunmaktan ve sanayinin dijitalleşmesine destek olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Türkiye’nin dört bir yanında çok değerli iş ortaklarımıza verimlilik odaklı dijital dönüşüm proje desteği veriyoruz. Bunlardan ilki Maxion İnci Jant Grubu oldu. Bu ayrıcalık, iş birliğimizi çok farklı ve önemli bir yere taşıyor. Bu projenin diğer önemli özelliği de danışmanlık çalışmalarına Almanya, Hindistan ve Türkiye’den uzmanların katılımıyla uluslararası bir ekibin destek vermesi.”

Korioth, Maxion İnci Jant Grubu’nun Manisa’daki fabrikası için yüzde 100 firmaya özgü bir dijital yazılım çözümü sunulduğunu ve bu çözümün hibrit bir yapıda hem bulut hem de firma lokal bilişim altyapısında çalışacak şekilde kurgulandığı belirtti. “Bugün geldiğimiz noktada, Bosch yazılım çözümlerinin belirlenen pilot hat üzerinde hayata geçmiş olması bizi son derece mutlu ediyor” diyen Korioth, sonraki adımlarda veri analitiği çözümleriyle firmanın globalde ve lokalde rekabetçi yapısını daha güçlü hale getirerek, sürdürülebilir bir gelişim göstereceğine inandıklarını sözlerine ekledi.