MAN Truck & Bus’ın, Lion S modelleri TGX ve TGE, Red Dot Design Award 2022- Red Dot Tasarım Ödülü’nü aldı. MAN’ın uzun mesafe kamyonu TGX ile hafif ticari araç TGE van, “Ticari Araçlar” kategorisinde 60 ülkeden gelen ürünlerin kıyasıya mücadele ettiği yarışmada ipi göğüsledi. MAN, 20 Haziran’da Essen’de düzenlenen törenle ödülünü aldı.
MAN Truck & Bus Satış ve Pazarlama’ dan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Friedrich Baumann, "Individual Lion S modellerinin Red Dot Tasarım Ödülleri’nde takdir görmesi, MAN Individual fabrika çıkışı model yelpazesi ve büyüyen Lion S ailesi için özellikle güzel bir başarıdır. Ticari araçlarda, hesaba katılması gereken sadece verimlilik değil, aynı zamanda duygudur. Çünkü lojistiğin özelikle her gün yollarda olan kişilerin, sürücülerin tutkusuna ihtiyacı vardır. Biz, onlara kamyonlarımızla gurur ve kimlik vermek istiyoruz. Bu amaçla MAN, Lion S modelleri ile gerçek karakterler önermektedir" dedi.

Red Dot kurucusu ve CEO’su Profesör Dr. Peter Zec de "Ticari Araçlar" kategorisinde MAN’ın Lion S modelleri de dâhil olmak üzere yarışan başarılı araçları överek, "Bu yılın yarışmasında, ödül kazanan ürünlerin gösterdiği çarpıcı yaratıcılıktan özellikle etkilendim. Biçim ve işlevsellik konularında hala şaşırtıcı tasarımlar olduğu gerçeği, tam anlamıyla etkileyici ve övgüyü hak ediyor. Bu ürünlerin kalitesinin inovasyon derecesine eşdeğer olduğu gerçeği, onları Red Dot Ödülü: Ürün Tasarımı 2022’nin haklı kazananı yapıyor" diye konuştu.

MAN Truck & Bus tasarım bölümünde seçkin araçların renk ve malzeme tasarımından sorumlu Carolin Schütt, "Ticari araçların tasarımını iyi kullanılabilirlik belirlediğinden, renk ve malzeme seçimi hayati önem taşıyor. Bu nedenle Yeni Kamyon Neslinin geliştirilme aşamasının en başından beri sürücülerin ve işyeri sahiplerinin geri bildirimlerini, pratik uzmanlıklarını sürekli bünyemizde topladık. Sürücüler işlerini yaparken, kendilerini rahat hissetmeli ve yaptıkları işten gurur duymalılar. Bu hepimiz için çok önemli. Lion S modellerimiz, bu yaklaşımı istikrarlı bir şekilde bünyelerinde barındırıyor" dedi.

MAN’dan ve Kâmil Koç’a 10 Adet Lion’s Coach MAN’dan ve Kâmil Koç’a 10 Adet Lion’s Coach

Aracın dışındaki başarılı tasarım işi, tamponlardaki ve aynalardaki karbon uygulamalarının yanı sıra piyano siyahı radyatör alanıyla kombinlenmiş kırmızı vurgularda açıkça görülüyor. İç mekânda uygulanan tasarım dili; deri direksiyondaki kırmızı dekoratif dikiş, kırmızı emniyet kemerleri, kırmızı elmas dikişli Alcantara deri koltuklar ve uyumlu kolçaklar ile kapı eklentileri iç mekânı karakterize ediyor.

Editör: Akın Öcal