Kamyon ve otobüs üreticisi MAN’ın hafif ticari araç alanındaki modeli TGE’nin yeni nesil kontrol üniteleri daha yüksek siber güvenlik gereksinimlerini karşılarken, diğer yandan yeni sürücü destek sistemlerinin yardımıyla sürücüler ve diğer yol kullanıcıları için aktif ve pasif güvenliği önemli ölçüde artırıyor. Uzaktan güncelleme olanağına da kavuşan yeni MAN TGE, servise gelme ihtiyacını da ortadan kaldırıyor.
 
Dış tasarımında önemli bir değişikliğin gözlemlenmediği TGE, yeni kontrol üniteleri ile yeni radar sensörleri ve kameraların bir araya gelmesiyle; sürücü destek sistemlerinin önemli ölçüde geliştirildiği daha güvenli bir araç haline getirilmiş. 

MAN TGE’de  Kör Nokta Uyarısı ve Drive-Off Assist (Aracın harekete geçmesi sırasında çevredeki yaya ve bisikletlilere karşı uyaran) tamamen yeni olarak öne çıkarken bu özellikler artık N2 onayına sahip 3,5 tonun üzerindeki tüm MAN TGE'ler için standart, N1 onayına sahip araçlar için ise opsiyonel olarak sunulacak. Yeni opsiyonel yardımcı sistemler arasında Cruise Assist, Cruise Assist Plus ve Turn Assist de yer alıyor. Yeni sistemlerin yanı sıra MAN TGE’de var olan sistemler de revize edilerek işlevleri genişletilmiş. 

MAN TGE Next Level olarak adlandırılan yeni model ticari araçlarda standart olarak sunulan yardımcı teknolojiler arasında Yorgunluk Algılama, Trafik İşareti Bilgisi, Akıllı Hız Asistanı, Acil Durum Fren Asistanı, Park Asistanı, Aktif Şerit Koruma Sistemi, Hız Sabitleyici ve Lastik Basıncı İzleme Sistemi yer alıyor. 


TGE Next Level yeni konfor teknolojilerine de kavuşuyor. Dijital göstergelere sahip yeni gösterge paneli ve araç fonksiyonlarının ve bilgi-eğlence sisteminin kontrolü için büyük bir MAN Media Van dokunmatik ekran bu alanda öne çıkıyor. Kapsamlı bir şekilde revize edilen araç elektrik ve elektronik mimarisi yeni sürücü çalışma alanıyla TGE’nin üretimine Haziran 2024'te başlanacak. 

Kokpitte en dikkat çekici özellik olan yeni MAN Media Van bilgi-eğlence sistemi Standart 10,4 inç ekranlı MAN Media Van, 10,4 in ekranlı MAN Media Van Navigation ve 12,9 inç ekranlı MAN Media Van Navigation Business olmak üzere 3 farklı seçenekle sunuluyor. Opsiyonel fonksiyonlar arasında örneğin Tidal streaming hizmeti üzerinden medya akışı ve sesli kumanda yer alıyor. 

MAN Media Van'da standart olarak DAB tuner, Bluetooth arayüzü ve akıllı telefon entegrasyonu için MAN SmartLink (Android Auto veya Apple CarPlay) bulunuyor. MAN TGE'de yeni standart özellikler arasında Keyless Go, elektronik park freni ve iki USB-C portu yer alıyor. Ayrıca otomatik şanzımanlı TGE'de artık eski vites kolu da kaldırılmış. Artık sürüş modlarını seçmek için direksiyon simidinde otomatik bir vites kolu yerleştirilmiş. Kokpitteki bir düğme aracılığıyla etkinleştirilen yeni elektronik park freni gibi bu da kabindeki kullanılabilir alanı artırıyor. 

MAN TGE Next Level Edition lansman rengi olan Soluk Bakır Metalik, Piyano Siyahı ayna kapakları, tamponda gümüş renkli bir bumerang çıtası, ön ızgarada bir "Next" rozeti ve gümüş renkli veya isteğe bağlı olarak siyah renkli 17" alaşım jantla seçilebilecek. 

Hafif Ticari ve Otobüs Büyürken Kamyon Pazarı Daraldı Hafif Ticari ve Otobüs Büyürken Kamyon Pazarı Daraldı

Yeni MAN TGE’de 2.0 litre turbo dizel motor ve manuel ile 8 vitesli otomatik şanzıman seçenekleri aynı kalıyor. Daha önce sunulan giriş seviyesi 75 kW (102 PS) motor, yetersiz müşteri talebi nedeniyle artık sunulmayacak. Standart olarak üç güç seviyesi 103 kW (140 PS), 120 kW (163 PS) ve 130 kW (177 PS) aracın güç seçenekleri arasında yer alacak. 
 

Editör: Akın Öcal