Yaklaşan IAA Transportation Fuarı öncesi ticari araç üreticisi MAN Truck&BUS gazetecilerle Avusturya’da buluşarak dizelden hidrojen motorlu kamyona kadar her segmentten yeni teknolojilerini ve araçlarını tanıttı. 

Yeni model kamyon, otobüs ve hafif ticari araçların tanıtıldığı etkinlikte karbonsuz taşımacılığa giden yolda ürünün yanı sıra altyapı, yenilenebilirlik ve müşteri için toplam sahip olma maliyeti vurgusu yapıldı. 

Elektrikli MAN eTruck’la 1,6 milyon km batarya ömrü
Şimdiden 2.000'den fazla sipariş talebi alan elektrikli kamyonu MAN eTruck’la ilgili olarak marka, aracın üstyapıya uygunluk özelliklerine güveniyor. Modüler yapısı sayesinde 1 milyondan fazla olası konfigürasyona sahip olan MAN eTruck, 1,6 milyon kilometreye ve 15 yıla kadar batarya kullanımı vaat ediyor.

Volvo Trucks ZTT Nakliyat’a 22 Volvo Teslim Etti Volvo Trucks ZTT Nakliyat’a 22 Volvo Teslim Etti

750 kW MCS ve 375 kW CCS ile yüksek şarj kapasiteleri sunan MAN eTruck’ın bu sene üretilecek özel serisinin neredeyse tamamı satılmış durumda. Yüzde 80-90 oranında taşımacılık uygulamaları için batarya elektrikli kamyonların yeterli olduğunu düşünen şirket, 2030 yılında her 2 MAN kamyondan birinin elektrikli olarak satılacağını öngörüyor. 

MAN ve Scania’nın aynı çatı altında yer aldığı TRATON GROUP, Daimler Truck ve Volvo Trucks, ile birlikte Avrupa çapında yüksek akımlı şarj altyapısı ortak girişimi Milence’ı kurmuştu. Milence, geçtiğimiz haftalarda Avrupa’nın en önemli lojistik noktalarından biri olan Antwerp Limanı'nda ilk büyük kamyon şarj parklarından birini açtı. Milence’ın planı gelecekte toplam 1.700 şarj noktasına ulaşmak.  Ancak Avrupa’da 2030'a kadar ihtiyaç duyulan yüksek kapasiteli şarj istasyonu sayısının 50.000 olduğu vurgulanıyor. 

Endüstrinin ilk içten yanmalı hidrojen motorlu kamyonu
Son dönemde karbonsuz taşımacılık için batarya elektrikli ve yakıt hücreli hidrojen kamyonlarını tanıtan üreticilerden ayrışan MAN, ilk içten yanmalı hidrojen motorlu çekicisini tanıtmıştı. Avrupa’da elektrikli muadili gibi, sıfır emisyonlu bir araç olarak tanımlanmasının ardından hidrojen yanmalı motorlu kamyonları piyasaya süren ilk üretici olarak önemli bir avantaj sağlayan MAN, bu aracı Avusturya Alplerine getirerek gazetecilere tanıttı. Henüz pek çok üretici içten yanmalı motorları geliştirme aşamasındayken MAN’ın üretime başlayacak olgunluğa erişmesinde 2018 yılında başlayan geliştirme çalışmalarının önemli payı olduğu kaydedildi. Ayrıca MAN’ın henüz 1990’lı yıllarda Münih’te çalışan içten yanmalı hidrojen motorlu belediye otobüslerinden kalan endüstriyel birikimin de markanın bu alanda rakiplerinin önüne geçmesinde payı olduğu teknik uzmanlar tarafından kaydedildi. 

Ağır hizmet taşımacılığı gibi özel uygulamalar veya şarj altyapısının yetersiz olduğu bölgeler için tamamlayıcı bir sıfır emisyon çözümü olarak üretilen hidrojen kamyon MAN hTGX, 2025 yılından itibaren Almanya, Hollanda, Norveç, İzlanda ve diğer ülkelerdeki müşterilere başlangıçta 200 araçlık küçük seriler halinde teslim edilecek. 

Dizel TGX ve TGS Serilerinde yeni motor ve şanzıman
MAN, Avusturya’da elektrikli ve hidrojen motorlu kamyonlarının yanı sıra, sıfır emisyonlu taşımacılığa geçiş sürecinde hala güçlü bir şekilde olmaya devam eden dizel motorlu yeni model kamyon ve çekicilerini de tanıttı. Değişiklik temel olarak değişen motor ve şanzımanda gerçekleşmiş. Yeni MAN TGX ve TGS serisi çekicilere yeni Power Lion aktarma organları ile TRATON GROUP'un Scania kamyonlarda da kullandığı verimli yeni dizel motor kullanılmış.

Yeni motorla birlikte, yeni MAN TipMatic 14 şanzıman, yeni fren jenerasyonu ve aerodinamik geliştirmeler ile yakıt tüketiminde tasarruf ve daha düşük emisyon değerlerine ulaşılmış.

Yüzde 3,7'ye varan yakıt tasarrufu ve CO2 azaltımı sağlayan yeni MAN TGX ve TGS serisi CO2 geçiş ücreti olan ülkelerde, uygun geçiş ücreti sınıflarında sayılarak kilometre maliyetlerinde daha fazla tasarruf sağlayabilecek.

Alpler'deki test sürüşlerinde MAN, yeni güvenlik ve sürücü destek sistemlerini de tanıttı. MAN, 2024 yılının başından bu yana kamyon serisi için yaya ve bisikletli algılama, üçüncü nesil gelişmiş acil fren sistemi (EBA) ve savunmasız yol kullanıcılarının korunmasına yönelik dönüş yardımcısını seri üretim olarak ürettiği açıklandı. 

Yeni MAN TGE
MAN’ın hafif ticarisi TGE de yenilenen yüzüyle tanıtımda yerini aldı. Geçtiğimiz haftalarda autoticari.com’da  yenilikleri yayınladığımız aracın önden çekişli ve 4x4 versiyonları Avusturya'daki test sürüşünde kullanıldı. Yeni MAN TGE’de Acil Durum Asistanı fonksiyonuna sahip Cruise Assist Plus sistemi de yer alıyor. Acil durum yardım sistemi sürücünün faaliyetlerini sürekli olarak izler ve sistem bir terslik durumunda aracı durma noktasına getirebilir ve ardından emniyete alabilir (tehlike uyarı ışıklarını etkinleştirir, acil aramayı başlatarak kapıların kilidini açar).
 

Editör: Akın Öcal