Krone Grubu'nun uzun süreli sahibi olan Bernard Krone, bugün (14 Ekim 2022) vefat etti. Geçirdiği kısa süreli ciddi bir hastalığın ardından 82 yaşında vefat eden Bernard Krone’nin ölümü ticari araç ve uluslararası tarım endüstrilerinde üzüntüyle karşılandı.

Tırsan’dan İGB Bims ve Çobanoğulları’na 70 Treyler Tırsan’dan İGB Bims ve Çobanoğulları’na 70 Treyler

İzmir Tire’de Doğuş Otomotiv ortaklığı ile Türkiye’de  Krone fabrikasının kurulmasına da liderlik eden ve Türkiye’ye yakın ilgisi bilinen Bernard Krone, Krone markasının müşterilerle yakın temas halinde olma felsefesinin de öncüsüydü.

Krone Grup’tan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Dr Bernard Krone, ileri görüşlü bir eylem adamı olarak görülüyordu. Yaşam mottosu filozof Dante Alighieri'den ilham aldı: "Biri zamanın değişmesini bekler, diğeri onları yakalar ve harekete geçer" ve o doğal olarak hareket etti. Şirketi sürekli geliştirdi ve işi çeşitlendirmek için çığır açan kararlar verdi: Ticari araç sektörüne girmenin yanı sıra, diğer şeylerin yanı sıra ziraat mühendisliğinde kendinden tahrikli teknolojiyi inşa etti ve hasat teknolojisinde Krone şirketini uzmanlaştırdı. Böylece şirketler grubunu uzun yıllar boyunca şekillendirdi, ürünler geliştirdi ve 2010 yılında operasyonel işlerden resmi olarak emekli olmadan ve dümeni oğlu Bernard Krone'a devretmeden önce rotayı belirledi. Şirket verasetinin Krone Grubu yararına erkenden düzenlenmesiyle, bir kez daha girişimci öngörü gösterdi. Halefi için en önemli tavsiyesi: "Daima büyük büyükbaban, büyükbaban ve baban gibi Emsland'lı demirci olarak kal."

Uzun yıllar boyunca; fabrika ziyaretleri, Türkiye yatırımı sürecinde ve fuarlarda müşterilerine olduğu kadar Türk gazetecilere de yakın ilgi gösteren Bernard Krone’nin vefatından duyduğumuz üzüntüyle birlikte başta oğul Bernard Krone’ye ve şirketin 7 bin çalışanına baş sağlığı diliyoruz.  

Editör: Akın Öcal