Geleceğin mobilitesinde kendine geliştirdiği elektrikli araçlarla önemli bir yer açan Karsan, Almanya’nın Hannover şehrinde düzenlenecek olan IAA Transportation Fuarı’nda yeni modellerini tanıtacak.

Almanya’nın Hannover şehrinde 19 - 25 Eylül 2022 tarihlerinde düzenlenecek IAA Transportation Fuarı’nda elektrikli ve otonom ürün ailesini görücüye çıkartmaya hazırlanan marka, büyük bir sürprizle organizasyona damgasını vuracak. Bu kapsamda Karsan, yalnızca basın ziyaretine açık olan 19 Eylül tarihinde yepyeni modelini IAA Transportation Fuarı’nda tüm dünyanın beğenisine sunacak. Karsan’ın yarım asrı aşkın tarihinin kilometre taşları arasındaki yerini şimdiden alan yeni modelin markanın geleceğin mobilite dünyasında üstlendiği öncü rolü ayrı bir boyuta taşıyacağı ifade ediliyor.

Karsan e-JEST ve e-ATAK

Karsan’ın dünya genelinde vites yükselttiğini vurgulayan Karsan CEO’su Okan Baş, “Yurt dışı pazarlarımızı genişletiyor ve başarılarımıza yenilerini ekliyoruz. Kısa bir süre önce Avrupa’da elektrikli minibüs pazarının iki yıl üst üste lider modeli olan e-JEST ile Kuzey Amerika pazarına giriş yaptık. Ayrıca e-JEST ve e-ATAK, Avrupa’da segmentlerinde pazar lideri olarak hem bizi hem de ülkemizi gururlandırdı” diye konuştu. “Toplamda 19 farklı ülkeye 400’den fazla elektrikli araç satışı gerçekleştirdik. Bu rakamı önümüzdeki günlerde katlayarak büyüteceğiz” ifadelerini kullanan Okan Baş, “Avrupa’nın 89 adetlik en büyük elektrikli midibüs filosunu Lüksemburg’a teslim ettik ve bu filoyu sene sonunda 100’ün üzerine taşıyacağız. Fransa ve Romanya’da elektrikli pazarında giderek güçlenirken, İtalya ve İspanya’dan da çok sayıda elektrikli araç siparişleri aldık. Siparişlerimizi önümüzdeki aylarda teslim edeceğiz” dedi.

Almanya pazarında yeni yapılanma

Karsan’ın Almanya’da elde ettiği başarılara da değinen Okan Baş, “Almanya bizim için en önemli hedef pazarlarımızdan biri. Burada Karsan olarak kendimize iddialı hedefler koyduk ve bu hedeflerimize doğru emin adımlarla ilerliyoruz. Bu kapsamda önce Almanya’daki yapılanmamızı gözden geçirdik ve Karsan olarak doğrudan yapılanma yönünde ilk adımlarımızı attık. Yıl sonuna kadar da bu pazarda yapılanmamızı tamamlamayı hedefliyoruz. Tamamlanan elektrikli ürün gamımızla birlikte Karsan’ın doğrudan yapılanmaya başladığı Almanya’da, yakaladığımız büyüme grafiğini daha üst sıralara çıkarmak istiyoruz” bilgilerini verdi. 

H.I.G Capital Spheros’u Valeo’dan Satın Aldı H.I.G Capital Spheros’u Valeo’dan Satın Aldı

e-ATA ile test sürüşü

IAA Transportation Fuarı, Karsan’ın tüm elektrikli ve otonom ürün ailesine ev sahipliği yapacak. Karsan fuarın iç alanında; e-JEST, e-ATAK, Otonom e-ATAK, 10 metre sınıfındaki e-ATA, 18 metre sınıfındaki e-ATA ve yeni model olmak üzere toplamda 6 aracını sergileyecek. Fuarın dış alanında ise Otonom e-ATAK fuar ziyaretlerine shuttle hizmeti ile sürücüsüz yolculuk deneyimi sunarken, 12 metre sınıfındaki e-ATA için katılımcılar test sürüşü imkanı elde edecek.

Sürücüsüz Otonom e-ATAK fuarda ziyaretçi taşıyacak

Otonom e-ATAK’ın, Norveç’in Stavanger şehri ve ABD'nin önde gelen üniversitelerinden Michigan State University’nin (MSU) ardından üçüncü durağı Hannover olacak.  İlk kez uluslararası bir fuarda sergilenecek olan Otonom e-ATAK, dünyanın farklı ülkelerinden gelen binlerce Hannover fuar ziyaretçisini taşıyacak. Bu kapsamda Otonom e-ATAK dış alanda holler arasında shuttle olarak hizmet verecek. Böylece katılımcılar ilk kez bir fuarda sürücüsüz bir araçla yolculuk edebilecek.


Editör: Akın Öcal