7 Ocak 2023 tarihinde kapılarını açan Karavanist ve Outdoorist Fuarları İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde ziyaretçilerden büyük ilgi görüyor. 1 Ekim 2021 tarihinde motorlu karavanlarda yüzde 220 olan ÖTV oranı, yüzde 45’e indirilmesinin etkisiyle hareketlenen karavan pazarında bu yıl yeni üretici ve modeller dikkati çekiyor. Fuarda Pick-up modellerden kamyonlara kadar  ticari araçların gezici yaşam alanlarına dönüştüğü karavan modellerindeki çeşitlilik dikkat çekti. Fuara farklı boyut ve modellerde yerli ve yabancı karavan üreticilerinin ve yan sanayi ve ekipman temsilcilerinin yoğun ilgi gösterdiği görülüyor.


Fuara geçen yıl daha yoğun bir şekilde otomotiv markalarının karavana çevrilmiş modelleri farklı karavan üreticilerinin stantlarında görülürken markaların kendi stantlarıyla daha az sayıda yer aldığı dikkat çekti.

Eletrikli Ford Transit Custom İnceleme ve Test Sürüşü Eletrikli Ford Transit Custom İnceleme ve Test Sürüşü

Karavanist 2023’te Isuzu kendi standında tek araç olarak D-MAX modeliyle yer alırken, Daily modeliyle özellikle büyük motokaravan üreticilerinin büyük ilgi gösterdiği IVECO ise Türkiye’nin en büyük karavan üreticilerinden Carsiva Karavan’la ortak stantta fuara katıldı. 
Karavan üreticilerinin stantlarında en çok Fiat Ducato, IVECO Daily, Ford Transit, Mercedes-Benz Sprinter, Citroen Jumper modelleri göze çarptı. 


Motosiklet karavanından eski Ford kamyondan dönüştürülmüş karavana, Mercedes Unimog arazi kamyonundan pek küçük olmayan şasi üzerine inşa edilmiş ‘tiny house’ modellerine kadar çok sayıda ve çeşitlikte karavana ev sahipliği yapan Karavanist ve Outdoorist Fuarları 15 Ocak 2023 tarihine kadar açık olacak. 
Fuarda araçların yanı sıra kamp çadırlarından mobil hayat ve kampçılık ve doğa sporları ekipmanlarına kadar insanların ihtiyaç duyabileceği birçok ürün ve malzeme sergileniyor.


 

Editör: Akın Öcal