Küresel ticari araç üreticisi Iveco, Eylül ayında Hannover’de düzenlenecek IAA Taşımacılık fuarı öncesi gelecek süreçte şirketin gündeminde olacak enerji teknolojileri ve yeni modellerini Uluslararası Yılın Kamyonu ve Hafif Ticari Aracı ödülleri jüri üyelerine tanıttı.
 
Şirketin Almanya Ulm’de bulunan alternatif enerjili ağır ticari araç üretim tesislerinde gerçekleşen organizasyonda 0 emisyona giden belirsiz yolda, Iveco’nun tek bir teknoloji yerine farklı senaryolar için çoklu alternatif enerji yöntemini belirleyeceği vurgulandı. 

Continental ve Scania Türkiye’den İş Birliği Continental ve Scania Türkiye’den İş Birliği

Ağır kamyonda elektrikli ve hidrojen seçenekleri 
2023 yılında Amerikalı elektrikli ve hidrojen yakıt hücreli kamyon markası Nikola ile ortaklığını sonlandıran Iveco, ortaklık sürecinde edindiği geliştirme ve üretim deneyimiyle elektrikli çekicisi Iveco S-eWAY ve hidrojenli Iveco S-eWAY Fuel Cell’i tanıtmıştı. Bu araçların müşteri testlerine hazır hale getiren marka şu anda Ulm’de bulunan sıfır emisyon üretim merkezi EVCO tesislerinde şasi ve kabinleri markanın İspanya’nın ana kamyon fabrikasından getirerek üretim yapıyor. 

2023 yılının son aylarında Barcelona’da düzenlenen küresel etklinlikte 4x2 çekici modelini tanıtan Iveco, S-eWAY’in genişleyen ürün yelpazesini de IAA’da sergileyecek. 500 kilometre elektrikli menzille ve 350 kw’lık şarj imkanıyla bölgesel ve kentsel taşımacılık operatörlerini hedefleyen Iveco, daha uzun menzil ihtiyaçları için 800 kilometre menzilli Iveco S-eWAY Fuel Cell’i üretmeye başlayarak rakiplerinin önüne geçmişti. 

Alternatif yakıtlara olan bağlılık
Ağır ticari araçlarda CNG ve biyo dizel ve e-yakıt gibi kullanıma hazır teknolojilerde yıllardır yaptığı yatırımlarla Pazar lideri olan Iveco, henüz tam netlik kazanmamış 0 emisyon yolculuğunda bu alternatifleri de ürün yelpazesinde tutmaya devam edecek. Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte gaz fiyatlarının katlanması özellikle CNG maliyetlerinde büyük artış yarattığı için bu pazarda büyük bir daralma yaşanmıştı. Ancak 2024 yılıyla birlikte CNG yakıtlı ağır kamyon pazarın tekrar yükselme trendine girdiği kaydedildi.

Elektriklenen Iveco Daily hidrojenle de yol alacak
Hafif ticari araç endüstrisinin en yüksek kapasiteye sahip modeli ve kamyon şasisiyle en sağlam modellerinden olan Iveco Daily’nin 2024 model, elektrikli versiyonları da Ulm’de tanıtıldı. Gelişen sürüş destek ve güvenlik teknolojileriyle dikkat çeken yeni Iveco eDaily’nin en güçlü rakipleri karşısında bile pozisyonunu korumaya devam edeceğini söyleyebiliriz. Dış tasarımında fazla değişiklik olmayan modelin gösterge ve dokunmatik bilgi eğlence ekranıyla birlikte direksiyonun da modern değişiklikler yapılmış. 

2 yıl önce ilk defa Hannover’da podyuma çıkan hidrojenli Iveco eDaily FC’nin de yollara çıkmak üzere hazırlıklarının sona yaklaştığı kaydedildi. Elektrikli menzilin yetersiz kaldığı ve/veya daha hızlı doluma ihtiyaç duyulan 0 emisyonlu operasyonlar için geliştirilen hidrojenli eDaily FC, modelin batarya elektrikli versiyonuyla benzer dinamiklere sahip. 

Iveco Grubu markalarından FPT’nin de verdiği teknik destekle ağır kamyonlar için elektrikli aks ve hafif ticari araçlar için batarya üretimiyle grup içinden kaynak kullanma avantajı bulunan Iveco yöneticileri, gelecek dönemde farklı alanlardan farklı üreticilerle yeni iş birlikleri geliştireceğini bir kez daha vurguladılar. 


Bu iş birlikleri arasında Iveco’nun yazılım tabanlı araç için AWS ile, Seviye 2 otonom araç ve ADAS teknolojileri için +Plus ile geliştirmeleri devam eden teknoloji anlaşmaları bulunuyor. Araçların her geçen gün daha da dijitalleştiği süreçte yazılım yatırımlarının çoğunu şirket içinde yürüten Iveco, dijital, bağlantılı ve otonom araçlarla birlikte müşterilerinin bu yöndeki ihtiyaçlarına yönelik özel çözümleri de Hannover’da tanıtacak.

Iveco Hyundai ortaklığı genişliyor
Hyundai ile hidrojen yakıtlı Daily üretimi için yakıt hücresi anlaşması yapan Iveco, Koreli marka ile iş birliğini daha da derinleştirerek Avrupa pazarı için Iveco markası altında tamamen elektrikli orta segment şasi kabinli bir hafif ticari aracın tedariki için yeni bir anlaşma imzaladı. Sürüş özellikleriyle binek araç pratikliği sağlayan bu araç; Eylül ayında düzenlenecek olan IAA Taşımacılık Fuarı’nda kamuoyuna tanıtılacak. Bu araçla Iveco 3,5 ton altı segmentte ilk defa yeni bir elektrikli modelin satışına başlayacak markanın 0 emisyonlu araç portföyü de genişlemiş olacak.

Iveco ve Ford Otosan arasında kabin ortaklığı
Iveco’nun 2024 yılında açıkladığı başka bir iş birliği kararı ise Ford Otosan ile imzalanan ve ortak yeni kabin geliştirilmesini kapsayan anlaşmaydı. Bu iş birliğiyle sürücü konforunun öne çıktığı daha gelişmiş aero dinamiğe sahip, ve geleceğin emisyon  ve güvenlik yönetmeliklerine uygun bir  kamyon kabini geliştirilmesi hedefleniyor.

Çinli Foton ile yeni anlaşma 
Iveco’nun gelecek stratejisinde önemli bir yere sahip olan iş birliklerinde son adım ise markanın Çinli ticari araç üreticisi Foton ile Avrupa ve Güney Amerika pazarlarında elektrikli araç ve bileşenleri içeren anlaşması oldu. Gelecek yıllarda bu işbirliğinin sonuçları karşımıza yeni araç modeli olarak çıkması bekleniyor. 

Editör: Akın Öcal