Otomotiv endüstrisinin iki dev ismi IVECO Grubu ve Hyundai’nin net sıfır karbona geçişi hızlandırmak yaptıkları iş birliği hafif ticaride sonucunu vermeye başladı. 2022'nin Mart ayında bir Mutabakat Zaptı (MoU) imzalayan 2 şirket elektrikli araçların ve alternatif tahriklerin geliştirilmesi konusunda birbirlerini tamamlayabilecekleri yolları keşfetmek için çeşitli teknolojik akışlar üzerinde çok sayıda ortak çalışma grubu oluşturmuşlardı.

Yine Temmuz ayında, iki şirket, Hyundai'nin yakıt hücresi sistemiyle donatılmış hidrojenle çalışan IVECO BUS araçlarını ortaklaşa duyururken iş birliğiyle ilk yola çıkan araç, IVECO'nun en çok satan aracı olan hafif ticari araç dünyasının güçlü ismi olan Daily’nin Yakıt Hücreli Elektrikli Aracı (FCEV) versiyonu oldu.

Yeni Sprinter ve Elektrikli Sprinter’ın Türkiye’ye Gelme Tarihi Belli Oldu Yeni Sprinter ve Elektrikli Sprinter’ın Türkiye’ye Gelme Tarihi Belli Oldu

Hyundai’nin 90 kW’lık hidrojen yakıt hücresi sistemi ve IVECO Grubu’nun güç aktarma sistemleri markası FPT Endüstriyel’in 140 kW’lık e-motoru ile batarya takımı ile donatılmış eDAILY FCEV’nin çalışır durumdaki prototipi IAA’da IVECO stantında ziyaretçilerle buluştu. Avrupa’da test edilen ve 350 kilometrelik maksimum menzil ile 3 tonluk maksimum yükleme kapasitesine sahip aracın deposu 15 dakikada dolduruluyor.

Editör: Akın Öcal