Tamamen elektrikli hafif ticari araç IVECO eDaily 3,5 tonluk versiyonuyla "Elektrikli vanla çekilen en yüksek ağırlık" Guinness Dünya Rekorları unvanını aldı. 
3,5 tonluk çekme kapasitesi ve rakiplerinden ayrılan güçlü kamyon tabanlı şasisiyle tanınan IVECO eDaily, 153,58 ton gibi inanılmaz bir ağırlığı çekerek, standart üretim elektrikli araç olarak dünya çapında tarihte yerini aldı. 

IVECO eDaily’nin kırdığı rekor, dört tekerlekten çekişli elektrikli araçların da kırdığı rekorları da geride bırakırken eDaily'nin başarısında 400 Nm torka sahip 140 kW arkadan çekişli aktarma organları etkili oldu. 
20 Haziran 2023'te kırılan rekorda eDaily’e 150 tona kadar hareket eden büyük ölçekli yüklerle başa çıkmak için özel olarak tasarlanan IVECO X-Way Strator bağlandı. 
Strator 2ekiciye bağlanan treyler, ağırlığı 50 tonu aşan devasa bir hafriyat makinesiyle ve yedi ek araçla yüklendi.
Tonlarca balastın da eklendiği araca daha sonra tam yüklü bir IVECO X-Way 8x4 damperli kamyon takıldı. Daha sonra ise 153 tonluk karayolu trenini tamamlamak için arazi tipi bir havaalanı itfaiye aracı eklendi. 

Peugeot Boxer İlk Defa Otomatik Şanzımanla Tanıtıldı Peugeot Boxer İlk Defa Otomatik Şanzımanla Tanıtıldı

Devasa ağırlığı çekmeye başlayan eDaily, öngörülen 30,48 metrelik mesafeyi istikrarlı bir ilerlemeyle bitirdi. Her eDaily'de standart olarak bulunan ve zorlu şartlarda kullanılan "yüksek güç" modu, rekor girişimi sırasında kullanıldı.
İngiltere'nin şu anki En Güçlü Adamı ünvanına sahip olan Adam Bishop, 20 Haziran 2023 tarihinde eDaily’i kullanarak dünya rekorunu kırdı. 
 

Editör: Akın Öcal