Karbonsuz yolcu taşımacılığı sürecine bütün otobüs serisini elektriklendirmesini tamamlayarak hazırlanan Iveco Bus, Paris’te düzenlediği bir etkinlikle araçlarını ve yeni elektro mobilite stratejisini tanıttı. 
24-25 Mayıs 2023 tarihlerinde Iveco Bus şirket merkezinin ve 2 üretim tesisinin bulunduğu Fransa’da düzenlenen etkinliğe Avrupa ülkelerinden basın mensupları ve müşteriler katıldı. 
Doğal gazlı, hibrit ve elektrikli otobüslerin test sürüşlerinden, karbonsuz ulaşım teknoloji ve yeni müşteri ve hizmet stratejilerine kadar Iveco Bus yeniliklerinin şirket yönetici ve uzmanları tarafından tanıtıldığı etkinlikte konuşan Iveco Bus İş Birimi Başkanı Domenico Nucera, Fransa’nın Iveco için önemli bir Pazar olmasının yanı sıra otobüs yatırımlarıyla da önemli yere sahip olduğunu kaydetti. Rorthais’de Heuliez, Annonay’de Iveco Bus fabrikalarının yanı sıra Venniseux’te yatırımları bulunan Iveco Bus’ın Çek Cumhuriyeti’nde de fabrika yatırımı bulunduğunu kaydeden Nucera, Avrupa’daki etkilerinin arttığını vurguladı. Son olarak İtalya’da faaliyete giren Fuggia otobüs fabrikasıyla elektrikli ve hidrojen teknolojili otobüslerin üretileceğini söyleyen Nucera, Türkiye’de ise Otokar iş birliği ile Iveco otobüs üretiminin devam ettiğini kaydetti. 

Değişen müşteri ihtiyaçlarıyla yeni bir iş modeline geçtiklerini kaydeden Nucera, sözlerine şöyle devam etti: “Bugün sıfır emisyon yolculuğumuzdaki en önemli kilometre taşlarından birini tanıtıyoruz. Iveco Group bünyesindeki FPT tarafından bataryaya dayalı yeni otobüsleri içeren eksiksiz bir ekosistem olan bir elektromobilite çözümüyle birlikte şarj altyapısına kadar sağlanan elektrik teknolojileri ve bir dizi hizmet elektromobiliteye adandı.  Ve bir sonraki adım çok yakında hidrojen yakıt hücreli araçlarla birlikte gelecek.” 

H.I.G Capital Spheros’u Valeo’dan Satın Aldı H.I.G Capital Spheros’u Valeo’dan Satın Aldı

Avrupa’da yüzde 23 Pazar payı
Iveco Bus’ın Via ve Hyundai’nin hidrojen iş kolu olan HTWO iş birliklerini de ilk defa duyuran Nucera, 2022 yılında 13,000 otobüsü müşterilerine teslim ettiklerini ve Avrupa’daki Pazar paylarının ise yüzde 23’e ulaştığını vurguladı. Avrupa dışında Latin Amerika’da rekor sonuçlar elde ettiklerini de söyleyen Nucera, Afrika ve Asya’da da güçlü temeller attıklarını sözlerine ekledi. 

Daha sonra söz alan Iveco Bus Ticari Operasyon ve Ürün Yönetim Direktörü Stephane Espinasse ise sıfır emisyon yolculuğunda elektrikli otobüslerle birlikte CNG ve hibrit ve gaz teknolojilerinin devam ettiğini belirterek, önümüzdeki 10-15 yılda otobüslerde hibrit teknolojilerin endüstriye yön vereceğini vurguladı. Yeni ihalelerle rekor siparişler aldıklarını açıklayan Espinasse, otobüslerin gerçek koşullarda test edilmesi için Fransa’da bir test ve değerlendirme merkezi açtıklarını da sözlerine ekledi. 

Iveco Türkiye’de otobüs satışına Crossway ile başlıyor

Espinasse, organizasyonun soru-cevap kısmında ise Otokar ortaklığıyla üretimin devam ettiği Türkiye’de otobüs satışlarının başlayacağını açıkladı. Espinasse, 2023 yılının son çeyreğinde 50 adet Iveco Crossway otobüsün Türkiye’ye geleceğini söyleyerek Iveco’nun Türk otobüs pazarında yerini alacağını kaydetti. 

Otobüsten şarj altyapısına kadar geniş hizmet

Iveco Bus organizasyonunda şirketin elektrikli araçlarla birlikte ortaklık yaptığı grup şirketlerinden FPT Powertrain ve Hyundai’nin hidrojen teknolojileri iş birimi HTWO da yer alarak gazetecileri bilgilendirdiler. Ayrıca farklı workshoplarla desteklenen etkinlikte Iveco Bus tarafından sunulan finanstan şarj donanım ve yazılım kurulumuna, filo yönetim sistemlerinden dijital çözümlere kadar bütünsel hizmetler tanıtıldı. 

Tüm ürün gamında elektrikli modelleri olan ilk otobüs markası olan Iveco Bus, Paris’te şehir içi, şehir çevresi, banliyö görevlerinin yanı sıra markanın ticarisi Daily üzerine üretilen elektrikli minibüs de olmak üzere aşağıdaki sıfır emisyonlu araçları sergiledi.


 
CROSSWAY LE ELEC: Iveco Bus’ın başarılı banliyö ve kent çevresi ulaşım modeli CROSSWAY, elektrikli olarak 44 koltuklu 12 ve 48 koltuklu 13 metrelik versiyonlarıyla yollara çıkıyor. 400 kilometreye kadar menzil sunan eletrikli CROSSWAY LE ELEC, Regulation R118 gibi en sıkı güvenlik standartlarına uyumlu özellikleriyle dikkat çekiyor. 

STREETWAY ELEC: Avrupa ve Avrupa dışı pazarlar için Otokar tarafından üretilen; batarya ve aktarma organları Iveco tarafından sağlanan 12 metre uzunluğunda batarya elektrikli şehir içi otobüsü. 
12 metre uzunluğunda tek versiyonu bulunan alçak tabanlı bir şehir otobüsü olan  STREETWAY ELEC, 310 kW'lık VOITH ile elektrik motoru ve  FPT tarafından toplanarak tüm Iveco Bus modellerinde kullanılan NMC Li-ion pil teknolojisiyle donatılıyor.


STREETWAY ELEC, modüler enerji depolama mimarisinde 5, 6 veya 7 batarya kombinasyonu ve 400 km'ye kadar menzil seçeneğiyle sunuluyor. 

Yeni nesil E-WAY serisi: En talepkar Avrupa şehrine uygun gelişmiş performans sunan model. Yaklaşık 1.000 elektrikli E-WAY otobüs, 12 Avrupa ülkesinde çalışıyor ve toplam 56 milyon kilometreden fazla yol yaptı.
Otobüsün uzunluğuna göre her biri 69.3 kWh kapasiteli 5’ten 9’a kadar FTP batarya modülüyle donatılabilen E-WAY, körüklü modeliyle 400 kilometreye kadar menzil sunuyor. 
9,5 metrelik midibüsle başlayan E-WAY serisi, 10,7 metrelik bir ara modelden sonra 12 metrelik standart uzunluğa ve körüklü modeliyle de 18 metreye ulaşan seçeneklere sahip. 
E-WAY yeni neslinde 9,5, 10,7 ve 12 m uzunluğundaki versiyonlar için 185 kW (3000 Nm) maksimum güç sağlayan yeni SIEMENS Elfa III elektrik motoruyla donatılacak. 18 metrelik körüklü versiyonda ise 8,2 tonluk yeni bir ön aksın yanı sıra 330 kW güç üreten (5000 Nm) elektrik motor yer alacak. 
Yeni nesil E-WAY teslimatları 12 metrelik modelleriyle 2024'ün ikinci yarısında başlayacak.

eDAILY: Iveco Daily minibüs ailesinin tamamen elektrikli en son üyesi olan eDaily minibüs siparişlere açılırken teslimatları 2024’te başlayacak. 
Yeni eDAILY’nin 22 yolcu kapasitesi bulunuyor aynı zamanda şasi versiyonu ile de  üstyapı üreticilerine elektrikli mobiliteye geçme şansı sunuyor. 
Aracın arka tekerleklerindeki senkron e-motor, 140 kW maksimum güç, 400Nm maksimum tork değeri sunuyor. Enerji kullanımının sürüş modlarıyla optimize edilebildiği araç, Tek Pedallı Sürüş modu dahil olmak üzere 3 rejeneratif mod sunarken kinetik fren enerjisini elektriğe dönüştürerek enerji tüketimini ve fren balatalarının aşınmasını azaltır.

Yeni eDAILY minibüs, aracın şasisine yerleştirilmiş toplam 111 kWh kapasite için her biri 37 kWh'lik 3 batarya paketi ile donatılmış. FPT tarafından sağlanan 37-kWh batarya paketi, azaltılmış pil ağırlığı, yüksek enerji yoğunluğu (hücre düzeyinde 265 Wh/kg) ve yüzde 95 ile sınıfının en iyisi kullanılabilir enerji oranını sunuyor. 

Editör: Akın Öcal