Ford Trucks Çok Silindirli Hidrojen Motorunu Ateşledi Ford Trucks Çok Silindirli Hidrojen Motorunu Ateşledi

Haziran ayında Iveco Group tarafından yapılan açıklamada Nikola ile kurulan eski ortak girişim şirketinin bütün mülkiyet haklarının satın alındığı açıklanmıştı.
IVECO elektrikli ve hidrojen yakıt hücreli çekici, IVECO'nun kardeş şirketi FPT Industrial tarafından ortak tasarlanan ve üretilen bir elektrikli aksa sahip. Iveco Group bünyesindeki güç aktarma organları, Proterra tarafından sağlanan batarya, yakıt hücresi ana bileşenleri Bosch tarafından tedarik ediliyor. 
Bu doğuştan elektrikli çekiciler, modüler mimari sayesinde hem yakıt hücresini hem de batarya tahrik teknolojisini destekleyebilecek şekilde yeniden tasarlanan IVECO S-Way kamyon platformu üzerinde yükseliyor. 

Elektrikli IVECO HD BEV
Ağır yük elektrikli çekici IVECO HD BEV, 500 kilometreye kadar menzil sunarken, toplam 738 kWh (9 paket) batarya kapasitesine ve 350 kW’a kadar şarj gücüne sahip. Bu değerler lojistik merkezlerinden dağıtım işlerini ve bölgesel taşımalarda yeterli menzil sunuyor.  4×2 çekici konfigürasyonu, 2023’ün son çeyreğinde Avrupa pazarına giren ilk model olacak.

Hidrojenli IVECO HD FCEV
Hidrojen elektrikli IVECO HD FCEV çekici ise 800 km'ye kadar bir menzile sahip ve 20 dakikanın altındaki hızlı yakıt ikmali süresiyle, ağır ticari taşımacılıkta uzun mesafeli görevler için ideal çözüm olarak gösteriliyor. 700 bar basınçta 70 kg H2 kullanılabilir enerji depolayabilen model uzun mesafeli görevlerde sıfır egzoz emisyon salımıyla dikkat çekiyor. 


IVECO HD FCEV'in ilk teslimatları 2023'ün sonunda Fransa, İsviçre ve Almanya'da gerçekleşecek. Teslimatlar, ticari taşımacılık endüstrisinde hidrojen çözümlerinin kullanılması ve büyük ölçekli yakıt hücreli araçların etkin kullanımı hızlandırmayı amaçlayan Temiz Hidrojen Ortaklığı tarafından ortaklaşa finanse edilen H2Haul Avrupa projesi çerçevesinde yapılacak. 


Her iki araç da Iveco Group'un Almanya'daki çok markalı tesisi Ulm'deki üretim tesisinde üretiliyor. Araçlar, 254 satış ve servis noktasını kapsayan kapsamlı IVECO bayi ağı tarafından pazarlanacak ve desteklenecek. 

Editör: Akın Öcal