Düzeltilmiş faaliyet gelirini de yüzde 11’lik artışla 14,1 milyar euro’ya çıkaran şirketin bu dönemdeki net karı 2022’nin ilk yarısına göre yüzde 37 artış gösterdi ve 10,9 milyar euro’ya ulaştı.
Şirketin artan satış performansı, karını da ciddi oranda etkiledi. Buna göre Stellantis, 2022’nin ilk yarısına kıyasla net karını yüzde 37 artışla 10,9 milyar euro seviyesine yükseltti. Endüstriyel serbest nakit akışını da geçen yılın aynı dönemine göre 3,3 milyar euro artıran Stellantis, 8,7 milyar euro’ya ulaşmış oldu. Şirket, 2023’ün ilk yarısında 0,7 milyar euro değerinde hisse geri aldı ve açıklanan 1,5 milyar euro değerinde hisse geri alım programını da 2023’ün sonundan önce tamamlamayı planlıyor. 
Stellantis’in kapsamlı elektrikli mobilite yatırımları kapsamında, global BEV (Batarya elektrikli araç) ve LEV (Düşük emisyonlu araç) satışlarını sırasıyla yıllık yüzde 24 artışla 169 bin adede ve yüzde 28 artışla 315 bin adede yükseltmeyi başardı. Bu sonuçlarla Stellantis, EU30 genel BEV satışlarında üçüncü, LEV satışlarında ABD pazarında ikinci sırada yer aldı.

Iveco Türkiye’den Çok Seçenekli Haziran Kampanyası Iveco Türkiye’den Çok Seçenekli Haziran Kampanyası

Carlos Tavares: “2023 için iyi bir konuma sahibiz”
Şirketin rekor finansal sonuçlarını değerlendiren Stellantis CEO’su Carlos Tavares, şunları söyledi: “Bu yılın ilk yarısındaki olağanüstü performansımız, uzun vadeli sürdürülebilirliğimizi ve Dare Forward 2030 planımızın hedeflerini gerçekleştirme sürecini destekliyor. Şirketi dış zorluklardan korurken tavizsiz dönüşüm yolculuğumuza başlamak için tüm çalışanlarımızın ortak çabası ve açık fikirliliği gerekiyor. Her bir çalışanımıza şükranlarımı sunmak istiyorum ve ekiplerin birden fazla boyutta hizmet verdiğini söylemekten gurur duyuyorum. 2023’ün kalanı ve sonrası için iyi bir konuma sahibiz.”

Stellantis, Avrupa Birliği’nde (AB30)  yüzde 30,9 ve Güney Amerika’da yüzde 26,8 pazar payıyla ticari araç lideri. Aynı zamanda  AB30’da batarya elektrikli araç satışlarında 1 numara. Stellantis’in Kuzey Amerika’daki ilk elektrikli van modeli olan yeni Ram ProMaster BEV, Avrupa pazarı için endüstride öncü hidrojen yakıt hücresi ürün gamını tamamlayarak bu yıl içinde piyasaya çıkacak. 
Stellantis, Kuzey Amerika ve Avrupa’daki EV müşterilerine sorunsuz bir şarj ve enerji yönetimi sağlamak için 360 derecelik bir ekosistem olan Free2move Charge’ı pazara sundu. Free2move, esnek ulaşım hizmetlerini genişletti ve şu an 9 ülkede, 19 şehirde, 6 milyondan fazla müşteri ve 2022’de 16 milyon kullanıcı ile Avrupa araç paylaşım pazarının yaklaşık yüzde 50’sine sahip.

Stellantis çatısı altındaki araç markaları
Stellantis çatısı altında Abarth, Alfa Romeo, Chrysler, Citroen, Dodge, DS Otomobiles, Fiat, Jeep, Lancia, Maserati, Opel, Peugeot, Ram ve Vauxhall otomotiv markaları yer alırken, Mopar, Free2move ve Leasys gibi farklı destekleyici mobilite markaları da  çatısı altında yer alıyor.

Editör: Akın Öcal