Kenworth Verimlilik Teknolojilerini SuperTruck’ta Kullandı Kenworth Verimlilik Teknolojilerini SuperTruck’ta Kullandı

 Isuzu Motors Limited ve Honda Motor Co. Ltd tarafından ortak olarak geliştirilen ağır hizmet kamyonu GIGA FUEL CELL'in Japonya'daki halka açık yollarda testlerine başlandı. Eylül 2024'e kadar sürmesi planlanan bu tanıtım testi sayesinde iki şirket, aracı 2027'de piyasaya sürmeden önce veri toplama, bilgi biriktirme ve teknik sorunları belirleme konularında ilerleme kaydetmeye devam edecek. 

Isuzu ve Honda, yakıt olarak hidrojen kullanan ve CO2 salınımı yapmayan yakıt hücresi teknolojisinin, uzun mesafeli sürüş, büyük yük kapasitesi, hızlı yakıt ikmali gerektiren verimli taşımacılık için gerekli olan ağır hizmet kamyonlarının karbon nötrlüğünü sağlamak için etkili olacağına inanıyor. Hidrojen yakıt hücresi ile çalışan ağır hizmet kamyonları üzerinde ortak araştırma yapmak üzere Ocak 2020'de bir anlaşma imzalanmasından bu yana, iki şirket yakıt hücresi sistemi ile ağır hizmet kamyonlarının uyumluluğunun doğrulanması ve araç kontrol teknolojileri gibi temel teknolojiler için bir dayanak oluşturulması üzerinde çalışıyor. İki şirket, ortak araştırma sayesinde elde edilen teknoloji, deneyim ve bilgi birikiminden tam anlamıyla yararlanarak ilk kamyonu 2027 yılında piyasaya sunmayı planlıyor.

Honda’nın yakıt hücresini sağladığı kamyon altyapısının ise ISUZU’dan alındığı GIGA FUEL CELL, 25 tonluk 8x4 rijit bir kamyon olarak öne çıkıyor. 320 KW güç üreten elektrikli motora sahip olan kamyonun 800 kilometreden fazla menzile sahip olması hedefleniyor. 
 

Editör: Akın Öcal