1998 yılında kurulan petrokimya alanındaki yatırımlarıyla dikkat çeken İngiltere merkezli Ineos, son dönemde otomotiv sektöründe dikkat çeken adımlar atıyor. Ineos tarafından 2021 yılında Mercedes-Benz’ten satın alınan Fransa Hambach’taki Smart fabrikasında başlanan  Ineos Grenadier Quartermaster çift kabin pick-up üretimi başlarken modelin şimdiden ABD ve Kanada’da binlerce sipariş aldığı kaydediliyor. 

Uluslararası Pick-up Ödülünü (IPUA) Ranger ve Amarok Kazandı Uluslararası Pick-up Ödülünü (IPUA) Ranger ve Amarok Kazandı

İlk olarak taze üreticinin ilk SUV modeli olan Grenadier’in Kuzey Amerikalı müşterilere teslim edilmesinden yakın bir zaman sonra Grenadier Quartermaster pick-up modellerinin de teslimata hazır olduğu kaydediliyor. Ineos Kurucusu ve Başkanı Jim Ratcliffe’ın kişisel merakıyla ve her koşulda yol alabilecek safkan 4x4 araç pazarında gördüğü boşlukla girdiği niş alanda üretilen araçların ruhunun İngiliz, mühendislik titizliğinin ise Alman olduğu kaydediliyor. 

Pick-up ve SUV olmak üzre her iki araçta da BMW’nin 3.0 litrelik turboşarjlı sıralı altı silindirli benzinli veya dizel motor seçeneklerinin yer alması ve Alman ZF'nin ikon haline gelmiş sekiz ileri tork konvertörlü otomatik şanzımanı kullanılması da bu açıklamayı güçlü bir şekilde destekliyor.
 
Quartermaster, orta ve tam boy pick-up modellerinde olduğu gibi kesitli merdiven çerçeve şasiye ve ağır hizmet tipi tek parça kiriş akslara sahip. İki vitesli transfer kutusu ve üç diferansiyel kilidine sahip olan araç, Avrupa ve Kuzey Amerika pazarlanın ardından Asya Pasifik, Sahra Altı Afrika ve Orta Doğu'da kendine Pazar arayacağı kaydediliyor. 
 

Editör: Akın Öcal