İlk tanıtımının ardından araya giren COVID-19 ve sonrasında otomotiv endüstrisinde yaşanan sıkıntılarla birlikte yollara çıkması geciken Cybertruck, Tesla’nın Texas’taki Gigafactory’de üretilmeye başlandı.  


Resmi açıklamalara göre ilk teslimatın 2023 yılının üçüncü çeyreğinin sonlarında- Eylül sonu gibi yapılması beklenen Cybertruck, 3 motor seçeneğiyle yollara çıkması planlanıyor. 

Musk’ın Tesla markasıyla elektrikli binek araçlarda öncülük ettiği elektrikli dönüşümünün Semi ile ağır ticari araçlara, Cybertruck ile pick-up endüstrisine yapacağı etkiler merak ediliyor.  
Futuristik tasarımıyla geleneksel veya elektrikli pick-up modellerinden ayrışan Cybertruck’un 800 mil menzile sahip olacağı 0’dan 100 kilometreye 3 saniyenin altında ulaşacağı verilen resmi bilgiler arasında. 

Karavan Endüstrisi 2023’ü Rekorla Kapattı  Karavan Endüstrisi 2023’ü Rekorla Kapattı 

1,6 ton taşıma – 6,5 tona yakın çekme kapasitesi
Yaklaşık 1,600 kilograma kadar yük taşıma kapasitesi ve ayarlanabilir havalı süspansiyonu ile Cybertruck, yaklaşık 2,800 litrelik kilitlenebilir bir saklama alanı da sunacak. 
Özellikle Kuzey Amerikalı pick-up kullanıcıları arasında önemli bir özellik olan çekme kapasitesinde 6,350 kilogramın üzerinde bir değer sunması planlanan Cybertruck’ın, çekme kapasitesi ile neredeyse her türlü ekstrem koşulda çalışabileceği kaydediliyor. 

Kabine veya yük alanına kolay erişim için süspansiyonu her iki yönde 4 inç (10 cm) yükseltip alçaltan, otomatik seviyeleme özellikleri yol koşullarına uyum sağlayacağı kaydedilen Cybertruck’ın içinde diğer Tesla modellerinde olduğu gibi dev bir dokunmatik ekran bütün kumanda fonksiyonlarını yerine getirecek.


 
Çelik gövde - güçlü camlar
Ultra güçlü cam ve polimer katmanlı kompozitle darbe kuvvetini absorbe etme ve yeniden yönlendirme özelliklerini de taşıyan Cybertruck pick-up yüksek dayanımlı ultra sert 30x soğuk haddelenmiş paslanmaz çelikten üretilecek. Sıra dışı tasarımının önemli bir unsuru olan çelik görünümüyle bu dış iskelet yapısıyla yolcular için yüksek güvenlik; araç için ise ezikler, hasar ve uzun vadeli korozyonu engellemeyi hedefliyor. 

Editör: Akın Öcal